Prudnik24

Inflacja problemem dla szpitali. Również w Prudniku

Inflacja problemem dla szpitali. Również w Prudniku
09 maja
10:46 2022

Nowa Trybuna Opolska podała wczoraj, że pogarszające się wyniki finansowe prudnickiego szpitala to jeden z powodów, dla których zwolniono z funkcji prezesa Witolda Rygorowicza.

Przypomnijmy, że prezes został zwolniony bez podania przyczyn. Starosta Radosław Roszkowski nie chciał komentować decyzji dla lokalnych mediów, jednak rąbka tajemnicy ujawnił w rozmowie z Nową Trybuną Opolską.

– Duże firmy nie roztrząsają publicznie powodów zmian w swoim zarządzie. Jedną z przyczyn jest słaby wynik finansowy spółki. – cytuje szefa powiatu dziennik.

Pierwszy rok prezesowania szpitalowi przez Rygorowicza (od czerwca 2020) zakończył się nadspodziewanie dobrym wynikiem finansowym. Kolejny to strata spółki wynosząca 2,3 mln. zł. Prezes wyjaśniał tą sytuację podczas kwietniowej sesji rady powiatu. Jako przyczyny podawał m.in. wysokie koszty funkcjonowania oddziału covidowego, przeznaczenie miliona zł. na inwestycje w szpitalu oraz drożejące od października 2021 ceny lekarstw i środków opatrunkowych, które wcześniej szpitale często dostawały w darze, w ramach walki z pandemią.

Dziennik przytacza też opinię, jakoby prudnicki szpital miał mieć w środowisku opinię placówki, która zawyża stawki wynagrodzeń dla lekarzy.

O cenach, które komplikują funkcjonowanie placówek służby zdrowia wspomina Artur Grychowski, dyrektor ZOZ w Głuchołazach. Według niego leki podrożały aż o 25-30%, a żywność 15-17%. Spodziewane są też podwyżki cen energii. – Podrożały także usługi obce, badania czy diagnostyka, zlecana zewnętrznym firmom, choć tu wzrost jest najmniejszy, w wysokości 5–10 procent.  – mówi Grychowski w rozmowie z NTO.

Michael Ziaja z opolskiego NFZ zapowiedział, że do końca roku do szpitali, poradni POZ i gabinetów lekarzy specjalistów w województwie opolskim trafi dodatkowo ponad 86 mln zł. To ukłon w stronę placówek, które chcą wyższych kontraktów na leczenie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Potrzeby oszacować miała – według informacji NTO – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jeśli chodzi o sytuację w Prudniku, również Witold Rygorowicz odmówił nam skomentowania sytuacji dotyczącej jego odwołania. Do czasu wyboru nowego prezesa spółką pokieruje wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Prudnickiego Centrum Medycznego Wiesław Duda.

Maciej Dobrzański

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook