Prudnik24

TVP3 Opole: makiety świątyń pojawią się na ulicach Prudnika

TVP3 Opole: makiety świątyń pojawią się na ulicach Prudnika
14 maja
17:03 2022

Trzy legendarne, nieistniejące już dziś prudnickie świątynie, zostaną odtworzone w postaci makiet i usadowione w historycznych miejscach. Temat przybliżyło TVP3 Opole.

Chodzi o zburzony przez komunistów w 1969 roku kościół ewangelicki, dawny zakon kapucynów, którego pozostałościami jest dziś część piwnic willi Fränkla i synagogę żydowską, również związaną z fabrykancką rodziną, bo ufundowaną przez seniora rodu – Samuela.

– Zrodził się pomysł na realizację wspólnego projektu ze środków Euroregionu Pradziad. W wyniku burzy mózgów znaleźliśmy takie atrakcje, które przyciągnęłyby turystów zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej – wyjaśnia w materiale Marcin Wiśniewski z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Warto więc odnotować w tym miejscu, że po stronie czeskiej poddana zostanie konserwacji i renowacji zabytkowa rzeźba pochodzącego ze Zlatych Hor artysty Paula Stadlera.

– Ta drobna architektura będzie służyła przypominaniu turystom o wielokulturowości Prudnika i uświadomieniu prudniczan, że Prudnik nie zawsze był jednolicie katolicki i jego obecny wygląd, czy architektura to nie tylko scheda katolicka – podkreśla Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Wykonawcą makiet będzie znany (i kojarzony m.in. z wrocławskimi krasnalami) – Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby.

Cały materiał do obejrzenia pod linkiem: Przeszłość w mniejszej skali. Makiety świątyń pojawią się na ulicach Prudnika (tvp.pl)

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook