Prudnik24

Są w ruinie, gmina chce je wyremontować

Są w ruinie, gmina chce je wyremontować
21 maja
14:59 2022

Mowa o trzech kamienicach komunalnych przy adresach Szkolnej 4 oraz Morcinka 14 i 16. Na ich remont gmina stara się pozyskać środki z Polskiego Ładu w wysokości 5 mln. zł.

O substancji komunalnej w Prudniku głośno było podczas ostatniej kampanii samorządowej. Wówczas dużo mówiło się o toaletach, które w wielu budynkach tego typu znajdują się na korytarzach. Zmiana władzy nie przyniosła zmiany sytuacji, bo jak tłumaczy burmistrz Grzegorz Zawiślak, koszty odnowienia zaledwie trzech kamienic wynoszą 5 mln. zł. i to już przekracza możliwości budżetu gminy Prudnik. O ile więc uda się pozyskać środki (to już druga próba magistratu), to i tak do remontu pozostanie jeszcze ponad 30 takich obiektów. Byłby to jednak znakomity wstęp do polepszenia sytuacji.

– Od 2018 roku staramy się pozyskać środki, aby toalety wróciły na swoje miejsce, czyli do mieszkań. Opóźnienia w naszej substancji mieszkaniowej sięgają 30-40 lat, więc mocno liczymy na te pieniądze, które pozwolą nam zacząć nadganiać wieloletnie zaległości – komentuje wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

W przypadku rzeczonych trzech kamienic planowany jest generalny remont. Jak informuje Elżbieta Kazek Madejczyk z ZUK, w jego zakres wejdzie zmiana systemu grzewczego na ciepło systemowe (likwidacja kopciuchów), remont klatek schodowych, dachu, czy elewacji. Trzy budynki pochodzą z XIX wieku. Jeśli uda się je wyremontować, raczej na pewno nie znajdą się w nich mieszkania socjalne, a wyłącznie komunalne.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook