Prudnik24

Stawka wzrosła. Wywóz nieczystości płynnych za 40 zł.

Stawka wzrosła. Wywóz nieczystości płynnych za 40 zł.
27 maja
09:37 2022

Wczoraj radni gminy Prudnik przegłosowali zmianę stawek za wywóz nieczystości płynnych. Od teraz kwota ta wynosić będzie 40 zł., a nie 25, jak dotychczas. To drugie już podejście do tematu, bo przy pierwszym głosowaniu, gdy proponowana stawka wynosiła 50 zł. sprzeciwili się temu radni PiS. Wskazywali, że to kara dla uczciwych mieszkańców nieskanalizowanych miejscowości.

Jak wyjaśnił naszej gazecie radny PiS Jacek Urbański, tylko 10% mieszkańców odprowadza nieczystości w sposób legalny, zatrudniając do tego specjalistyczne firmy.

– Pozostałym opłaca się po prostu robić to na własną rękę, bo stawki mandatów są zdecydowanie niższe niż opłata za wynajem firmy – usłyszeliśmy.

Z kolei Jarosław Szóstka, wiceburmistrz, podkreśla, że jedyna specjalistyczna firma świadcząca takie usługi w gminie zapowiedziała rezygnację z usług, jeśli stawka utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Przedsiębiorca wskazuje na wzrost kosztów paliwa oraz fakt, że za tzw. spust musi oddać prudnickim wodociągom połowę tej stawki.

– Gdyby firma zrezygnowała, został by nam tylko ZWiK do świadczenia tego typu usług. To z kolei oznaczałoby czekanie w kolejce przez mieszkańców. – wyjaśnia Szóstka.

Samorządowiec zapowiada, że aby przeciwdziałać nielegalnej wywózce nieczystości – np. po polnych rowach – gmina planuje zmianę regulaminu tak, by nie było to opłacalne.

Co istotne – stawka 40 zł. za metr sześcienny jest górną granicą, której nie może przekraczać ani ZWiK, ani prywatni przedsiębiorcy. Mogą oni natomiast świadczyć swoje usługi po niższej cenie.

Przypomnijmy, że aktualnie trwa budowa kanalizacji Szybowic. Inwestycja ma znacząco poprawić sytuację w tym rejonie gminy Prudnik.

Na podniesienie stawek zdecydowała się także, niedawno, gmina Lubrza. Fot. oczyszczalnie-szamba.pl

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy





 

Reklamy











Facebook