Prudnik24

Uczyli się technik plastycznych i poznawali pogranicze

Uczyli się technik plastycznych i poznawali pogranicze
29 maja
23:20 2022

Liczne warsztaty z technik plastycznych oraz wyjazdy do sąsiadów z Czech – tak wyglądała realizacja projektu „Zręczne ręce II”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Organizowały go wspólnie Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej i Městské informační a kulturní středisko Krnov. Obie instytucje właśnie podsumowują trwające 18 miesięcy przedsięwzięcie, a jego finałem była wystawa w Galerii Na Poddaszu willi Fränkla.

Warsztaty plastyczne w Prudnickim Ośrodku Kultury to nie pierwszyzna – od lat stanowią jeden z najważniejszych punktów oferty edukacyjnej placówki skierowanej do dzieci i młodzieży. Również od lat zacieśnia się współpraca na tym polu POK-u z czeskim partnerem MIKS Krnov. Podobnie było w przypadku kończącego się właśnie projektu. Na uwagę zwraca szeroki wachlarz oferowanych wydarzeń, wśród których warsztaty stanowiły podstawę i odbyło się ich aż 40, po obu stronach granicy.

Młodzież i dorośli poznawali różnorodne techniki plastyczne, wśród których warto wymienić malowanie na szkle, kwiaty z krępiny (styczeń), enkaustyka, wyrabianie biżuterii, warsztaty z ikebany (luty), czy linoryt (marzec). W przypadku tego ostatniego młodych szkolił mistrz w swoim fachu – wybitny czeski twórca grafiki Vladislav Steinger z Krnova. Nie była to jego pierwsza wizyta w Prudniku, otwierał już tu liczne swoje wystawy. Polska młodzież jeździła również do Czech, w lutym odwiedzając naszych południowych sąsiadów aż trzykrotnie i pokonując ograniczenia związane z epidemią COVID-19. Aktywna na tym polu była prudnicka artystka – Agata Wilczek, która prowadziła zajęcia zarówno w Prudniku, jak i Czechach.     

Harmonogram zadań idealnie wpisał się w kalendarz świąteczny. W trackie tzw. świątecznych aranżacji – w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym odbywały się w Prudniku i Krnovie warsztaty z zakresu wieńców adwentowych, dekoracji świątecznych, wyrobu świec, czy dekorowania wielkanocnych jajek.

Z projektu korzystały różne grupy wiekowe, jednak wkład w jego przeprowadzenie miały głównie osoby dorosłe. Przykładem mogą być warsztaty z linorytu, które odbyły się w marcu. Prowadził je wspomniany wcześniej Vladislav Steininger, a wspomagali go Martin Bodesinski i Eva Čechová, która realizuje polsko-czeskie projekty ze strony ośrodka kultury w Krnovie. Drugiego dnia warsztatów w siedzibie POK swoje umiejętności podnosili (lub nabywali) m.in. prudnickie seniorki oraz grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku. Do dorosłych skierowane były również warsztaty zatytułowane „Filcowanie – dekoracje świąteczne”.

Projekt nie ograniczał się wyłącznie do kształtowania technik plastycznych, czy graficznych. Celem było także poznanie pogranicza-polskiego, czemu przysłużyły się cztery wycieczki – m.in. do słynnego zamku Sovinec, do Velkich Losin (znajduje się tam papiernia), czy prudnickiego muzeum. Zwłaszcza pierwsza z nich pozwoliła pokazać walory pogranicza polsko-czeskiego, bowiem średniowieczna twierdza jest jednym z największych kompleksów zamkowych w regionie, a miasto może się pochwalić najlepiej zachowanymi w Czechach obwarowaniami z okresu wojny trzydziestoletniej. Z zamku – co jest wartością dodaną – podziwiać można sovinecki park krajobrazowy. Przystankiem podczas wycieczki było Uwalno, gdzie goście z Prudnika zwiedzali Galerię Rychta, zbudowaną na bazie barokowego magazynu klasztornego. To prezentuje ostatnie resztki technologii spichlerza z młynem i jest miejscem unikatowym na skalę Śląska. W drodze powrotnej wycieczka zameldowała się w Krnovie, na znanym Wzgórzu Cvilin z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, do którego przez wieki wędrowały pielgrzymki. Tu też podziwiano widoki – tamtejsza wieża widokowa została bowiem wyremontowana.

Projekt „Zręczne ręce” miał na celu poprawę jakości życia na pograniczu poprzez wspólne warsztaty i przybliżył się do poznania tradycji obu krajów. Twórcza praca polskich, jak i czeskich uczestników zaplanowanych wydarzeń stanowiła z kolei okazję do bliższego poznania i zrozumienia obu narodów.

Ostatnim elementem przedsięwzięcia był wernisaż 25 maja o godz.18:00 w Galerii Na Poddaszu, który podsumował polsko-czeskie przedsięwięcie.

Kolejny już wspólny projekt Prudnickiego Ośrodka Kultury i MIKS w Krnovie należy uznać za udany. Mając na uwadze zainteresowanie po obu stronach granicy, można żywić nadzieję, że przed nami kolejne polsko-czeskie działania.

Maciej Dobrzański 

Fot (3) Prudnicki Ośrodek Kultury

         

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook