Prudnik24

„Ponad 57 mln. zł. trafi do powiatu prudnickiego”. Konferencja prasowa Katarzyny Czochary

„Ponad 57 mln. zł. trafi do powiatu prudnickiego”. Konferencja prasowa Katarzyny Czochary
01 czerwca
12:32 2022

Dziś poseł Katarzyna Czochara w swoim biurze przy ul. Klasztornej odniosła się do informacji o przekazaniu środków, jakie z Polskiego Ładu otrzymają gminy z ziemi prudnickiej i prudnicki powiat. Posłanka podkreślała, że to największe rządowe dotacje w historii tego regionu.

Przypomnijmy, że sama tylko gmina Prudnik otrzymała ponad 16 mln zł. na remont stadionu przy ul. Kolejowej i 5 mln na gruntowaną modernizację kamienic komunalnych przy ul. Morcinka i Szkolnej.

– Jestem szczęśliwa i dumna, że po raz kolejny ogromne środki trafiają na teren województwa opolskiego. Ty razem w sumie jest to ponad 700 mln. zł. Dziś jednak skupiamy się na powiecie prudnickim. Tu trafi ponad 57 mln., z czego na gminę Prudnik ponad 21 mln, na gminę Głogówek i Białą ponad 10 mln., do Lubrzy 5 mln i ponad 11 mln na sam powiat. – wyliczała parlamentarzystka. Według niej pieniądze te pozwolą zrealizować – jak to ujęła – strategiczne zadania. Przykładem, według posłanki, jest gmina Biała, gdzie powstanie tzw. PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

– W Głogówku środki dedykowane są na remonty murów obronnych i infrastrukturę drogową, gmina Lubrza również wyremontuje drogi w Dytmarowie, Nowym Browińcu, Jasionie, czy Trzebinie.

Poseł wskazała, że w ciągu krótkiego czasu udało się pozyskać na potrzeby województwa opolskiego „grubo” ponad miliard zł. (w minionym roku 500 tys. zł. obecnie ponad 700 tysięcy).

– Za chwilę dojdą do tego inwestycje w ramach Polskiego Planu Odbudowy, gdzie na naszej województwo przeznaczono ponad 20 miliardów zł. Mamy też Fundusz Dróg Samorządowych, są programy ministerialne na żłobki, przedszkola i szkoły, infrastrukturę sportową i ochronę zabytków. Chylę czoła przed panem premierem i rządem Prawa i Sprawiedliwości za to, że tak ważne zadania możemy dziś realizować. – dowodziła Katarzyna Czochara. Według niej to realizacja zapowiedzi PiS z kampanii wyborczej.

– Na dwa zadania powiatowego przekazano ponad 10 mln zł. To modernizacja Domu Pomocy Społecznej w kwocie 4,8 mln. zł. oraz termomodernizacja głogóweckiego ZOL-u za 5, 4 mln. zł. Każdy z nas pamięta minione czasy i wszyscy musimy przyznać, że nigdy nie było tak dużych środków, które spływałyby do nas do powiatu – mówił wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Meleszko. Wtórował mu radny Zygmunt Bochenek.

– O remont stadionu i kamienic radni PiS zawsze zabiegali. W sprawie kamienic, w których toalety są na korytarzach, sam składałem wnioski. Przypomnę, że wcześniej już na ulicę Szkolną przeznaczono ponad milion zł. i ponad 5 mln. zł. na budowę ul. Działkowej, która połączy Prudnik z Łąką Prudnicką. Jestem mieszkańcem Prudnika od dziecka i z tego, co wiem, takie dofinansowania są realizowane dopiero przy tym rządzie. – stwierdził.

Przypomnijmy, że dziś z okazji planowanego remontu stadionu do Prudnika przybył minister sportu Kamil Bortniczuk i szef PZPN Cezary Kulesza. Fotorelacja na naszym fanpage’u na facebooku.

Maciej Dobrzański

Katarzyna Czochara
Józef Meleszko
Zygmunt Bochenek. Fot. (3) Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook