Prudnik24

Jeszcze tylko dwa

Jeszcze tylko dwa
16 czerwca
13:39 2022

Wczoraj w okolicach Lasu Niemysłowickiego prowadzono akcję wyłapania ostatnich dwóch byków, które ukryły się w tym miejscu. W miniony piątek w Szybowicach z kolei złapano sześć zwierząt.

Na początku było ich – przypomnijmy – 33. Byki uciekły z gospodarstwa w Starym Lesie (powiat nyski) i systematycznie służby wraz z właścicielem starały się je wyłapywać, co udało się w niecałe cztery tygodnie. Pieczę nad akcją sprawował powiatowy lekarz weterynarii Marek Wisła, a ostatnio pomoc w montażu dodatkowych ambonek dla strzelców zaoferowało Koło Łowieckie „Bażant” z Prudnika.

Jednym z pomysłów było wynajęcie do akcji wyłapania byków rangersów spod Kłodzka. Jak wyjaśnia nam wicestarosta prudnicki Janusz Siano, od tego pomysłu odstąpiono, bo wiązałby się on z dodatkowym stratowaniem pół uprawnych, a szkody rolników wynikające z „działalności” byków wyniosły już ponad 200 tysięcy zł. Choć byki – to z kolei informacje pozyskane przez nas od dr Marka Wisły – nie są, generalnie – agresywne, to jednak mogły stwarzać zagrożenie dla ludzi w sytuacji, gdyby same poczuły strach. Znany jest zresztą niedawny przypadek ataku byka na rolnika, który ostatecznie schronił się w traktorze. Dlatego też sztab kryzysowy utworzony przy powiecie prudnickim podjął decyzję o użyciu broni Palmera w celu uśpienia zwierząt (oczywiście w celu przewiezienia na teren powiatu nyskiego, a nie zabicia).

W miniony piątek bardzo skutecznie zadziałał właściciel wraz z hodowcą Łukaszem Tomaszewskim, który wyłapywaniem takich zwierząt zajmuje się od 20 lat. Byki przywędrowały w pobliże dworca kolejowego w Szybowicach, gdzie udało się podejść je na odległość 20 m. a więc wymaganą do oddania skutecznego strzału. Tym samy dzięki panu Łukaszowi możliwe okazało się zawiezienie ich „do domu”.

Dwa osobniki kręcą się jeszcze w pobliżu Lasu Niemysłowickiego. Pomysł na ich odłowienie jest podobny. Fot. kadr z nagrania Tomasza Faszczowego

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook