Prudnik24

Podziękują za beatyfikację pochodzącej z Rudziczki siostry S.M. Sabiny Thienel 

Podziękują za beatyfikację pochodzącej z Rudziczki siostry S.M. Sabiny Thienel 
16 czerwca
13:10 2022

W niedzielę 19 czerwca o godz. 11:00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Rudziczce  zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji S.M. Sabiny Thienel. Jest ona jedną z dziesięciu Sióstr Elżbietanek beatyfikowanych w minioną sobotę we Wrocławskiej Archikatedrze. 

Anna Thienel urodziła się 24.09.1909 r. w Rudziczce, w niemieckiej rodzinie, jako córka Andreasa i Anny z d. Herrmann. Dnia 01.10.1909 r. w rodzinnej miejscowości w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej przyjęła chrzest. Religijna atmosfera życia rodzinnego wpłynęła na jej decyzję o wstąpieniu 22.02.1933 r. do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Po niespełna ośmiu miesiącach rozpoczęła nowicjat przyjmując przy obłóczynach imię zakonne Maria Sabina. 24.10.1935 r. złożyła pierwszą profesję zakonną. Po zdobyciu zawodu pielęgniarki posługiwała osobom starszym we Wrocławiu.

W czasie II wojny światowej, 31.07.1940 r., przyjęła śluby wieczyste. 15.09.1944 r. wraz z podopiecznymi uciekła z Wrocławia do Lubania. Niestety i tam dotarli radzieccy żołnierze. 28.02.1945 r. jeden z żołnierzy chciał ją wywlec z pokoju. Uchwyciła się krzyża i współsiostry, wzywając na pomoc Matkę Bożą, aby ocaliła jej czystość. Żołnierz w końcu odstąpił, a S.M. Thienel ochroniła swoje dziewictwo. Następnego dnia, 01.03.1945 r., gdy siostry modliły się w jednym pokoju, przez drzwi wpadł pocisk i ugodził S.M. Thienel w pierś, powodując śmierć. Żołnierze niemieccy pochowali ją na cmentarzu katolickim w Lubaniu.

Parafia Trójcy Świętej w Rudziczce będąc wdzięczna za dar życia wyjątkowej kobiety – silnej, oddanej Bogu, mężnej i pobożnej niewiasty, zaprasza do wspólnego dziękczynienia za ten wielki dar. Beatyfikacja męczennicy pochodzącej z okolic Prudnika jest bardzo wymowna i symboliczna – reprezentuje los wszystkich zakonnic, które zginęły broniąc swojej godności w czasie II wojny światowej. Ponadto przywołuje także historie wielu, często nieznanych, kobiet i młodych dziewcząt narażonych na niebezpieczeństwo w czasie działań wojennych, również i dziś. Dlatego chciejmy się włączyć w modlitwę dziękczynną za wyniesienie na ołtarze S.M. Sabiny z Rudziczki. 

Zachęcam do odwiedzenia FanPage parafii oraz tagowania w mediach społecznoościowych: https://www.facebook.com/TrojcaSwietaRudziczka

Ksiądz Proboszcz Tomasz Cymbalista wraz z Parafialną Radą Duszpasterską

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook