Prudnik24

TVP3 Opole: samorządy wobec horrendalnych stawek

TVP3 Opole: samorządy wobec horrendalnych stawek
02 lipca
17:42 2022

Czarne chmury zawisły nad modernizacją stadionu w Głogówku. Gmina otrzymała na to 5 mln zł. z Polskiego Ładu, podczas gdy w drugim już przetargu najtańsze oferty wykonawców przekroczyły 10 mln. Jeśli inwestycji nie uda się zrealizować, Głogówek będzie musiał zwrócić pieniądze. Podobne problemy ma Lubrza, której władze zamierzała wybudować nowe przedszkole. Sprawę przybliżyła telewizja TVP3 Opole.

W sprawie stadionu ogłoszono dwa przetargi i żaden z nich nie przyniósł rozstrzygnięcia, bo ceny przewyższyły możliwości samorządu.

– Całość zadania szacowaliśmy na około 7 mln zł., tymczasem przetargi boleśnie zderzyły nas z rzeczywistością – mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, podkreślając, że najdroższa z nich opiewała na…14 mln. zł.

W Głogówku horrendalne stawki to nie pierwszyzna. Samorząd ten chce też postawić w mieście nowe przedszkole. Pomimo, że na ten cel otrzymał 7 mln zł. z Polskiego Ładu, konieczne stało się zatwierdzenie przez tutejszą Radę Miejską dofinansowania przedsięwzięcia ze środków gminy w wysokości…kolejnych 7 mln. zł.

Takiego kroku nie planuje natomiast Lubrza. Tu również przedszkole znajduje się obecnie w przedwojennym, niespełniającym standardów XXI wieku budynku. I w tym przypadku przetargi „wylały” na głowę władz kubeł zimniej wody.

– Dostaliśmy z Polskiego Ładu ponad 4 mln zł. mieliśmy dołożyć do kwoty 5,5 mln. Takie są wyceny szacunkowe uwzględniające wszystkie podwyżki i inflację. Po przetargu okazało się, że najniższa kwota to 7,5 mln., a następna ponad 10 – łapie się za głowę wójt Mariusz Kozaczek, a sytuację określa mianem zwariowanej.

Cały materiał dostępny pod linkiem: Skąd brać pieniądze? Samorządy wobec horrendalnych stawek przetargowych (tvp.pl)

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook