Prudnik24

Wypowiedzieli wojnę sinicom

Wypowiedzieli wojnę sinicom
02 lipca
10:28 2022

Zarządzający Jeziorem Nyskim ośrodek Akwa Marina postanowił wypowiedzieć wojnę sinicom i glonom, które kilka razy w roku zakłócają ruch turystyczny wokół Jeziora. Sanepid podczas występowania sinic zamykał bowiem plaże nawet wówczas, gdy panowała upalna pogoda. Za sprawą chemicznego specyfiku, bezpiecznego dla kąpiących się i przyrody, w tym roku jezioro ma być czynne cały sezon.

– Środek ten nazywa się Cyrano Oxideu i ma zminimalizować występowanie sinic. Jego działanie powoduje, że woda jest mocno natleniona, a tego sinice i glony nie lubią – wyjaśnia Łukasz Bogdanowski, menadżer kąpieliska Akwa Marina w Skorochowie.

Gmina zakupiła kilkaset ton środka za 120 tysięcy zł. Do akwenu podają go ratownicy WOPR. Możliwa jest też sytuacja, że będzie on używany wyłącznie w strefie przeznaczonej do pływania.

– Jest to środek całkowicie bezpieczny dla ludzi, dla zwierząt żyjących również w wodzie, jak i dla roślin. On niszczy tylko sinice, zaś jest w pełni bezpieczny dla osób przebywających. – podkreśla Bogdanowski.

Podobne rozwiązanie udanie wdrożyły w życie ośrodki nad Jeziorem Magistrackim w Mrągowie czy Jeziorem Suskim na Pojezierzu Iławskim. Są one jednak zbiornikami typowo rekreacyjnymi, podczas gdy akwen w Nysie to głównie zbiornik retencyjny. W tym sensie jest pierwszym w Polsce tego typu jeziorem, w którym postanowiono zastosować wspomniany specyfik. Fot. polskie-jeziora.pl

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook