Prudnik24

TVP3 Opole: Prudnik ma Aleję Słowa

TVP3 Opole: Prudnik ma Aleję Słowa
10 lipca
19:06 2022

W prudnickim parku miejskim odsłonięto Aleję Słowa. Składają się na nią płyty z cytatami poetów związanych z miastem. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko promocję kultury, ale także podkreślenie poetyckich tradycji Prudnika i zasłużonych w tej dziedzinie twórców. Materiał z odsłonięcia płyt, jakie miało miejsce w miniony piątek, opublikowało TVP3 Opole.

Na specjalnie przygotowanych płytach przy fontannie w prudnickim parku zobaczyć można cytaty z wierszy Danieli Długosz-Pency, Zofii Kulig, Wojciecha Ossolińskiego i czeskiego twórcy Franciszka Vszeticzki. Dwóch ostatnich poetów wcześniej wydało wspólną książkę poetycką, finansowaną z tego samego, polsko-czeskiego projektu, w ramach którego ufundowano tablice.

Dlaczego akurat powyżsi twórcy? Jak wyjaśniał pomysłodawca przedsięwzięcia, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, od lat są oni aktywni w lokalnym środowisku. Daniela Długosz-Penca to wieloletnia szefowa Klubu Ludzi Piszących, a Zofia Kulig, jej następczyni na tym stanowisku, także pisze i publikuje od dawna. Wojciech Ossoliński, autor kilku zbiorów wierszy, prowadził grupy poetyckie w Głuchołazach i Prudniku, publikował w wielu zbiorach i almanachach, należy do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Daniela Długosz-Penca podkreśla, że po wielu latach w Prudniku tak sugestywnie doceniono osoby piszące. Zofia Kulig przyznaje, że może cieszyć się swoimi doświadczeniami z ludźmi, którzy „nie wstydzą się pewnych prawd”, z kolei Wojciech Ossoliński uważa, że obecność jego twórczości w przestrzeni miejskiej „nie pozwala odpuszczać i osiąść na laurach i godzić się z tym wszystkim, co jest”.

– Sam coś czasem stworzę i do szuflady włożę – mówi w materiale TVP3 Opole burmistrz Prudnika. – Poeci to nie są ludzie <odleciani>, to ludzie, którzy mają inne spojrzenie na świat i to, co piszą okazuje się często spójne z tym, co myślimy, przy czym my nie potrafimy tego tak tego obrać w słowa – zauważa włodarz.

Cały materiał TVP3 Opole dostępny jest pod linkiem: Prudniccy poeci uhonorowani. Cytaty z ich twórczości zdobią aleje w miejskim parku (tvp.pl)

Dodajmy, że na kolejnych poetów czekać będą pobliskie płyty. Będzie z czego wybierać, bo z Prudnika na szerokie, ogólnopolskie poetyckie „wody” wypłynęli m.in. Waldemar Jocher, czy Krzysztof Szeremeta.

Galerię z wydarzenia nasi Czytelnicy znajdą na fanpage’u Gminy Prudnik.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook