Prudnik24

To tylko fake news

To tylko fake news
25 lipca
11:54 2022

Na jednym z portali społecznościowych pojawił się post, w którym autor informuje, że na terenie gminy Głogówek kobieta padła ofiarą gwałtu. Policja wyjaśnia, że takie zdarzenie nie miało miejsca.

– Informujemy, że policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na niesprawdzonych stronach. – wyjaśnia rzecznik prudnickiej policji asp. Andrzej Spyrka.

Mechanizm działania jest prosty – oszuści wykorzystują ludzkie emocje, zaniepokojenie i chęć pomocy.

-Dlatego, udostępniamy link dalej, który w błyskawicznym tempie jest rozpowszechniany w sieci. Pamiętajmy, że klikając w link możemy nieświadomie zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie, które następnie oszuści mogą wykorzystać do przejęcia haseł i loginów w tym do e-bankowości. Ponadto duża aktywność danego artykułu tj. duża ilość wyświetleń, udostępnień może generować znaczne przychody oszustom m.in z wyświetlanych reklam. – kontynuuje mundurowy.

Warto pamiętać, że oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy zatem wiarygodność takich informacji. Policja zaleca doczytanie w innych źródłach i sprawdzenie na oficjalnych stronach i portalach, chociażby na stronie internetowej prudnickiej policji: https://bit.ly/3zp1UCp

(m)

Źródło: KPP Prudnik

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook