Prudnik24

W Opolu powstał nowy batalion WOT

W Opolu powstał nowy batalion WOT
13 sierpnia
16:13 2022

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie drugiego już batalionu w województwie opolskim. 172 batalion lekkiej piechoty powstał w Opolu a jego dowódcą został ppłk. Cezary Gabryszak.

W uroczystym przedstawieniu dowódcy batalionu udział wzięli Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Ociepa oraz Dowódca Wojsko Obrony Terytorialnej, generał broni Wiesław Kukuła.

Nowy batalion lekkiej piechoty powstał w Opolu na terenie kompleksu 10 Brygady Logistycznej przy ulicy Domańskiego. To tu terytorialsi z województwa opolskiego będą się szkolić i rozwijać swoje umiejętności.

Batalion ten podobnie jak batalion w Brzegu tymczasowo został podporządkowany pod istniejącą brygadę – 13.ŚBOT. Docelowo pododdział wejdzie w struktury planowanej do utworzenia w województwie opolskim 17. Brygady WOT – powiedział generał Kukuła.

– Zasadniczym czynnikiem decydującym o tym jak szybko powstanie tutaj brygada jest demografia i napływ kandydatów. Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z tworzenia tutaj na Opolszczyźnie 171 batalionu w Brzegu. Naszym celem jest teraz przejście do szybkiego tworzenia batalionu 172 i w ten sposób wypracowanie tutaj dobrych warunków do powstania brygady, które jeśli warunki na to pozwolą mogłaby być inicjowana już w przyszłym roku. – zaznaczył Dowódca WOT.

Zdaniem Ministra Ociepy to bardzo dobry kierunek.

– Zaczynamy najpierw od żołnierzy. Nie generałów, sztabów tylko najpierw od żołnierzy stąd 171 batalion w Brzegu, 172 batalion w Opolu, później brygada i będziemy myśleć o trzecim batalionie – powiedział Ociepa.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej podczas swojego wystąpienia zwrócił także uwagę na to jak ważne jest wojsko nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju…

– Batalion i Wojska Obrony Terytorialnej nie są celem samym w sobie tylko stawanie wszędzie tam w gotowości by chronić obywateli. By w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia czy mienia nieść pomoc. Stąd dzisiaj nasze doświadczenia z funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej to są doświadczenia wspaniałej, bohaterskiej postawy wszędzie tam gdzie trzeba. Ci, którzy są na pierwszej linii frontu nie czekają na wojnę bo wiedzą, że wojsko ma swoją rolę do odegrania także w czasie pokoju. – podkreślił Ociepa.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie były karane. Mieszkańcy województwa opolskiego mogą już składać do Wojskowych Centrów Rekrutacji wnioski o powołanie w szeregi WOT. Osobista wizyta w WCR nie jest jednak na początku konieczna, wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią one uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Fot. nadesłane przez Monikę Ligejkę

Monika Ligejka, rzecznik 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

13.08.2022 Opole Powołanie do struktur WOT 171 BLP Opole działającego w strukturze 13 ŚBOT . Fot. DWOT

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook