Prudnik24

Prudnickie mury mają piąć się do góry

Prudnickie mury mają piąć się do góry
30 sierpnia
10:12 2022

Na tego typu inwestycję mieszkańcy czekali dziesięciolecia. 19 sierpnia br. rozpoczął się nabór na 16 mieszkań budowanych w ramach PTBS, ale oczywiście potrzeby Prudniczan są znacznie większe. Jakie będą kolejne kroki w dziedzinie polityki mieszkaniowej?

Przy ul. Fränkla i Skowrońskiego w Prudniku do końca roku ma ruszyć budowa bloku mieszkalnego, który docelowo wejdzie w skład nowego osiedla na terenie miasta. Blok składać się będzie z czterech kondygnacji nadziemnych, na których zlokalizowanych będzie 16 lokali mieszkalnych oraz jednej kondygnacji podziemnej (część piwniczna) z komórkami lokatorskimi oraz pomieszczeniami technicznymi i gospodarczymi. Budynek zaproponowano we współczesnej formie opartej na prostych i regularnych kubistycznych bryłach, które są częściowo cofnięte względem siebie tworzą dyskretne balkony lub tarasy. Mieszkania położone na parterze będą posiadały taras i wydzielony niewielki teren zielony. Na każdej kondygnacji nadziemnej zlokalizowane zostaną po 2 mieszkania dwu i trzypokojowe. Budynek dodatkowo zostanie wyposażony w windę. Będzie również w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych (na parterze jedno z mieszkań przystosowane na potrzeby osoby z niepełnosprawnością ruchową). Budynek rzecz jasna przyłączony będzie do sieci energetycznej, teletechnicznej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej oraz sieci ciepłowniczej. Co ciekawe nie jest zaplanowana instalacja gazowa. Z punktu widzenia potencjalnego najemcy oczywiście kluczowe są koszty. Będą oni mogli liczyć na pomoc państwa w formie dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu. Spółka Prudnickie TBS oraz gmina Prudnik pozyska bezzwrotne wsparcie z programów rządowych oraz preferencyjny kredyt z BGK Łącznie na zasadach dofinansowania inwestycji preferencyjnym kredytem z BGK oraz bezzwrotnego wsparcia z programów rządowych Prudnickie TBS i gmina Prudnik pozyska ponad 7,7 mln zł. Nabór na pierwsze mieszkania ogłoszony przez gminę będzie trwał do 19 września, Aby w nim wystartować należy poprawnie wypełnić wniosek, a także spełnić określone warunki, z których najważniejszy to wyznaczony poziom średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. Szczegóły na stronie internetowej gminy i PTBS. Planowany termin oddania inwestycji o nazwie Fränkla 1 do użytku to połowa 2024 roku.

Jak informuje PTBS zaplanowany jest również drugi etap inwestycyjny obejmujący cztery podobne budynki mieszkalne

Koniec jednej inwestycji, oznacza nabór i rozpoczęcie kolejnej. Właśnie w takim schemacie ma powstać łącznie 64 mieszkania w 4 budynkach – tłumaczy Jarosław Szóstka, zastępca Burmistrza Prudnika.

Nowe osiedle będzie miało też bardzo dobrą lokalizację. W pobliżu znajduje się wszystko, czego potrzeb na co dzień – lokale usługowe, dyskonty spożywcze, szkoła, przedszkole, żłobek, place zabaw, boiska oraz basen. W sąsiedztwie znajdują się także przystanki darmowej komunikacji miejskiej. 

SIM Opolskie Południe również rozpoczyna swoją mieszkaniową inwestycję.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe z siedzibą w naszym mieście to spółka, która została powołana w zeszłym roku, przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz 10 gmin z południa województwa opolskiego. W ramach swojej działalności czyli budownictwa społecznego SIM Opolskie Południe pierwszej fazie ma wybudować jeden budynek dwu-klatkowy, w którym znajdzie się 32 mieszkań na wynajem, z umiarkowanym czynszem dla osób bez zdolności kredytowej. Plan zakłada również budowę kolejnych budynków w ramach działania spółki.

Łącznie na powstającym nowym osiedlu, które zostanie zlokalizowane przy ul. Fränkla i ul. Skowrońskiego ma powstać ponad 200 nowych mieszkań. W plany budowy nowego prudnickiego osiedla od początku zaangażowany był Wiceminister Obrony Narodowej, Poseł Ziemi Opolskiej Marcin Ociepa, który zabiegał o powołanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej na terenie południa województwa opolskiego. Jedno z pierwszych spotkań prezentujących tę inicjatywę odbyło się 24 marca w Prudniku. Podczas swojego wystąpienia Marcin Ociepa podkreślał zalety programu budownictwa społecznego jakim jest SIM – „program SIM ma potencjał na bycie genialnym. On jest genialny w swojej prostocie i w tym, że dokonuje gwałtownego zwrotu w kierunku samorządów, bez których nie da się przeprowadzić dobrych zmian, ani żadnego programu mieszkaniowego” – wyjaśnił poseł Ociepa i dodał – „SIM i wszelkie ułatwienia dla TBS-ów to olbrzymia szansa na rozwój dla miast takich jak Prudnik. Cieszy fakt, że w Prudniku, w którym przez lata nie powstał żaden wielorodzinny budynek mieszkalny, wkrótce rozpocznie się budowa kilku takich budynków”

Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki, żeby pomimo ciężkich czasów, nie tylko dla branży budowlanej, Prudniczanie w końcu doczekali się upragnionych mieszkań.

Krzysztof Tokarski

Minister Marcin Ociepa w Prudniku

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook