Prudnik24

„Historyczny sztandar”

„Historyczny sztandar”
31 sierpnia
10:54 2022

Bezcenny historyczny sztandar „Związku Kupców Polskich” w Prudniku z 1948 r. został przekazany przez znanego prudnickiego społecznika, Sławomira Stelmaszczyka, na ręce starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego. Pan Sławomir, to były członek m.in.: NSZZ Solidarność, Radny Powiatu, Prezes Zrzeszenia Kupców Polskich w Opolu, współzałożyciel Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Prudniku, który przez wiele lat, z pomocą Ś.P małżonki Eryki, opiekował się tą nieocenioną pamiątką.

– Sztandar reprezentował kupców Powiatu Prudnickiego od 1948 aż do 1974, w tym czasie istniało Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług w Prudniku. Sztandar został przejęty do Zrzeszenia Kupiectwa Polskiego w Opolu, z chwilą kiedy zostałem wybrany Prezesem Zrzeszenia miałem dostęp do rzeczy które znajdowały się pod opieką ZKP. Wiedziałem ze sztandar ten znajduje się właśnie tam i uznałem w 1998 roku kiedy rozwiązywano Zrzeszenie że sztandar powinien wrócić do właścicieli, i wtedy przywiozłem go do Prudnika. Uczestniczył on w uroczystościach państwowych i przebywał pod moją opieką. Po kontakcie ze starostą prudnickim Radosławem Roszkowskim uznałem że przekażę go w posiadanie Powiatu, do ekspozycji i reprezentowania byłych kupców Ziemi Prudnickiej. – mówi Sławomir Stelmaszczyk.

Szczególną wagę historyczną ma kilkadziesiąt ozdobnych gwoździ, umocowanych do drzewca sztandaru. Znajdują się na nich fundatorzy sztandaru, z jednej strony gwoździe znaczących organizacji społecznych czy postaci życia społeczno – politycznego Ziemi Prudnickiej. Znajdziemy gwóźdź Wojewody Opolskiego, Generała Aleksandra Zawadzkiego, gwoździe działaczy Pogoni Prudnik Tadeusza Sycza, pierwszego prezesa klubu Tadeusza Datki, legendarnego Majora Franciszka Sobolty, Burmistrza Prudnika Edwarda Nowaka, starosty prudnickiego Władysława Czechowicza. Jest to prawdziwa karta historii początków Prudnika we władaniu Polski po II wojnie światowej. Sztandar wraz z drzewcem stanowi ogromnie cenną pamiątkę oraz daje możliwość studiowania historii i kultury Ziemi Prudnickiej. – dodaje starosta Radosław Roszkowski.

Powiat Prudnicki planuje powstanie Izby Tradycji Ziemi Prudnickiej. Znajdą się w niej zbiory dotyczące m.in. jednostki wojskowej w Prudniku, które zgromadził niezastąpiony Wiesław Tyndyk, oraz życia społeczno – kulturalnego mieszkańców. Sztandar z pewnością znajdzie tam swoje honorowe miejsce. Na zdjęciu: Starosta prudnicki Radosław Roszkowski odbiera sztandar od Sławomira Stelmaszczyka. Fot. Powiat Prudnicki


Historyczny sztandar Stowarzyszenia Kupców Polskich w Prudniku. Fot. Powiat Prudnicki

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook