Prudnik24

We wrześniu otwarcie nowej galerii sztuki w Prudniku

We wrześniu otwarcie nowej galerii sztuki w Prudniku
31 sierpnia
16:55 2022

Galerii Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!” zostanie otwarta 10 września – informuje gmina Prudnik. Przed laty miejsce to znane było jako galeria „Ars”.

Galeria znajduje się przy ul. Rynek 2 w pomieszczeniach położonych na tyłach najstarszej w mieście zabytkowej kamienicy rynkowej należącej niegdyś do znamienitej rodziny Weidingerów. Dzieła znanej i cenionej artystki Hanny Bakuły będą udostępnione szerokiemu gronu odbiorców w pomieszczeniu z unikatowym polichromowanym stropem. Znajdą się tam jej obrazy i ceramiczne rzeźby. Koniecznie trzeba nadmienić, że Muzeum Ziemi Prudnickiej posiada największą kolekcję prac twórczyni.

Hanna Bakuła to malarka, pisarka i publicystka jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1989 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej malowała pastelowe portrety i tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy”, zdobywając wiele prestiżowych nagród. Uzyskała stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima. M.in. w Nowym Jorku projektowała kostiumy i scenografię do spektaklu Off-Broadway wyróżnioną przez „New York Timesa”. Jest również laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Po powrocie do Warszawy rozpoczęła stałą współpracę z „Playboyem” i „Urodą” współpracowała również z „Dziennikiem Łódzkim „. W roku 1996 zaprojektowała kostiumy do opery Carmen w warszawskiej Operze Narodowej.

Wydała wiele książek, wśród których znajdują się poradniki astrologiczne. Bestsellerami są jej książki o mężczyznach, a założona w 1978 roku Firma Portretowa ma znakomitą klientelę i działa do dzisiaj. Ostatnio artystka rysuje pastelowe pejzaże i maluje olejne obrazy związane z kartami Tarota. Powróciła również do robienia rzeźb ceramicznych.

Otwarcie galerii będzie miało miejsce w sobotę 10 września o godzinie 17, pod egidą burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka i dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcina Husaka.

Przypomnijmy, że pierwsza zapowiedź modernizacji zabytkowych pomieszczeń miała miejsce w grudniu 2019 roku. Potem ogłoszono przetarg na remont i adaptację pomieszczeń dawnej galerii ARS prowadzonej wiele lat przez państwa Paprockich. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Źródło: Gmina Prudnik

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook