Prudnik24

Ruszają z projektem prymasowskim. W planie koncerty i warsztaty

Ruszają z projektem prymasowskim. W planie koncerty i warsztaty
06 września
19:59 2022

Dziś w Prudnickim Ośrodku Kultury podczas konferencji prasowej przybliżono szczegóły projektu „Polska jutra w kulturze”, który rusza w tym miesiącu. Został od dofinansowany pieniędzmi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a gazeta i portal prudnik24.pl objęły go patronatem medialnym.

O projekcie firmowanym jako interdyscyplinarny i promujący wartości chrześcijańskie w kontekście nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego opowiadali jego pomysłodawczyni – dr Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie ojciec Dawid Zmuda. Gośćmi byli opolski kurator oświaty Michał Siek i dyrektor Domu Kultury w Nysie Marek Kędzierski.

– Pojawiają się takie głosy, na zasadzie „skoro my nie wierzymy, to nie chcemy, by miasto angażowało się w takie projekty” – odniósł się do komentarzy internetowych szef gminy. – Odpowiadam więc: angażujemy się w to, by przywrócić pewną prawdę historyczną, która przez lata została zapomniana i zakłamana. Również po to, by Prudnik na mapie wydarzeń, które odbyły się w historii Polski, miał swoje miejsce. – nawiązał włodarz do faktu internowania prymasa m.in w Prudniku.

Sylwia Gawłowska potwierdziła, że pierwszym wydarzeniem będzie koncert „Skrawek nieba 2.0”, który zaplanowano w grocie lurdzkiej przy Sanktuarium św. Józefa 12 września. To swoiste nawiązanie do pierwszej rocznicy ogłoszenia kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionym (od ubiegłego roku prymas jest też patronem Prudnika). Dariusz Malejonek, frontman „Maleo Etno Acoustic” nie mógł przybyć osobiście na konferencję, ale zaprosił na koncert za pomocną specjalnego nagrania. Podkreślał, że teologia i patriotyzm płynący z nauczania Prymasa Tysiąclecia są dziś bardzo aktualne.

Innym z wydarzeń jest spektakl literacko muzyczny Jan Paweł II – „Okno nadziei” w reżyserii dyrektora nyskiego NDK – Marka Kędzierskiego (już 16 października). W piosenkach, które wykona młodzież z Nysy oparto się na tekstach Jacka Cygana.

– To szczerza, prawdziwa wypowiedź artystyczna młodych pozbawiona dydaktyzmu i patetyzmu, które niekiedy pojawiają się w odniesieniu do Jana Pawła II – stwierdził autor przedsięwzięcia, chwaląc współpracę z Prudnickim Ośrodkiem Kultury.

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek ocenił, że w kontekście historycznym na terenie Prudnika „mamy prawdziwy skarb”.

– Trzeba o tym mówić i pokazywać go młodym ludziom, by oferować im coś więcej niż to, co mogą zobaczyć na Tik Toku.

Do słów kuratora nawiązał ojciec Dawid Zmuda.

– Mając taki skarb, nie można się nim nie dzielić. Jeśli zależy nam na przyszłych pokoleniach i chcemy im przekazać świat wartości, to chcemy też mieć w tym udział i angażujac się w ten projekt tez spełniamy naszą rolę i posługę – stwierdził gwardian.

Jak podkreśliła Sylwia Gawłowska, główna ideą projektu jest promocja wartości chrześcijańskich poprzez różne formy działań kulturalnych skierowanych m.in. do osób starszych, ale nie tylko.

– Chcemy szukać języka i przekazu, który sprawi, że te wartości, które głosili prymas Wyszyński i Karol Wojtyła będą bliskie sercu i myślenia młodego pokolenia. Z tego też względu przygotowaliśmy rozmaite propozycje – podsumowała dyrektor POK.

Projekt „Polska jutra w kulturze” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury, a jego partnerami są: Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie i Kuratorium Oświaty w Opolu. Z kolei sponsorami i mecenasami zostali PPO PP i Stadnina Koni w Prudniku. Wśród licznych patronów medialnych jest nasza gazeta i portal. Poniżej szczegółowa rozpiska poszczególnych wydarzeń, które – podkreślmy – są bezpłatne. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

KONCERT MIĘDZYPOKOLENIOWY

SKRAWEK NIEBA 2.0

12 WRZEŚNIA 2022 R.

19:00 Dziecięce i Młodzieżowe

Studio Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury

20:00 Maleo Etno Acoustic

Scena plenerowa przy Grocie Lurdzkiej

(Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie)

17-19 WRZEŚNIA 2022 R.

Warsztaty graffiti dla dzieci i młodzieży

(stworzenie muralu „Polska jutra”) – przestrzeń

miejska

6 PAŹDZIERNIKA 2022 R.

12:00 panel dyskusyjny „Polska jutra w kulturze”

(prelekcje, dyskusje, wykłady, twórcze rozmowy)-

sala reprezentacyjna POK)

16 PAŹDZIERNIKA 2022 R.

Spektakl literacko-muzyczny

„Jan Paweł II – Okno nadziei”

(reż. M. Kędzierski) – sala widowiskowa POK

30 PAŹDZIERNIKA 2022 R.

Interaktywne warsztaty filmu dokumentalnego

z Dariuszem Debernym – plener, studio filmowe POK

11 LISTOPADA 2022 R.

„Polska jutra w plakacie”

Wernisaż wystawy plakatów Polskiej Szkoły Plakatu –

Galeria na Poddaszu – POK

18 LISTOPADA 2022 R.

Międzypokoleniowe, integracyjne warsztaty

teatralne dla osób niepełnosprawnych –

sala reprezentacyjna POK

*Na warsztaty można zapisywać się już dziś – chętni proszeni są o kontakt z Prudnickim Ośrodkiem Kultury

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook