Prudnik24

25 lat dobrej współpracy za nimi. Co przed?

25 lat dobrej współpracy za nimi. Co przed?
09 września
18:08 2022

Wczoraj w zamku w Mosznej obchodzono 25-lecie powstania Euroregionu Pradziad. Skupia on gminy po polskiej i czeskiej granicy w pobliżu południa Opolszczyzny, a współpraca dotyczy licznych projektów mających na celu m.in. poprawę infrastruktury, czy zacieśnianie kontaktów między polsko-czeskimi partnerami.

Euroregion Pradziad jako transgraniczne porozumienie samorzadów lokalnych powołano do życia 2 lipca 1997 roku. Jego działalność miała zintegrować mieszkańców i instytucje po obu stronach granicy oraz poprawić infrastrukturę drogową, czy turystyczną. Tak się faktycznie stało – wszystkie zrealiowane po obu stronach granicy do tej pory projekty warte są ponad 18 milionów Euro. W przypadku Prudnika widać to doskonale, bo w ramach działania EP wykonano tu wiele inwestycji.

– Jako Euroregion mamy udział w decyzjach o dofinansowaniu m.in. obwodnicy Prudnika, czy Lubrzy ze środków jeszcze przedakcesyjnych (przed wstąpieniem do UE – przyp. red.). Kolejne programy umożliwiły powiatowi prudnickiemu modernizację drogi do Krzyżkowic i Rylovki, budowę nowej drogi do Jindrichova („Via Montana”), jest szereg ścieżek rowerowych i publikacji. Nie sposób wręcz tego wszystkiego teraz wymienić – mówi prezes EP Radosław Roszkowski.

Przypomnijmy, że siedziba utworzonego w styczniu 2000 roku Stowarzyszenia Gmina Polskich Euroregionu Pradziad znajduje się w Prudniku, gdzie pojawiły się pierwsze pomysły na polsko-czeski Euroregion. I tu warto dodać, że dużą rolę do jego powstania poczynił były burmistrz Prudnika – Jan Roszkowski.

Aktualnie po polskiej stronie Euroregionu we współpracę zaangażowane jest 39 gmin i 5 powiatów z Opolszczyzny. Z kolei po stronie czeskiej to aż 67 gmin. Choć kolejny budżet EP nie jest tak bogaty, jak w poprzednim rozdaniu, to jednak plany są ambitne. To m.in. projekty kulturalne, sportowe i rozwijające turystykę.

Wczorajsze wydarzenie przyciągnęło do Mosznej liczne grono samorządowców z całej Opolszczyzny. Czeska część EP przybyła na czele z jej szefem – na co dzień burmistrzem Zlatych Hor Milanem Racem.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook