Prudnik24

Galeria „No Ba!” otwarta

Galeria „No Ba!” otwarta
10 września
21:33 2022

Dziś o godz. 17 oddano do użytku kolejne miejsce związane z prudnicką kulturą. To galeria „No Ba!”, która powstała w miejscu dawnej galerii „Ars” na ul. Rynek 2. Będzie tu stała wystawa dzieł znanej w Polsce i za Oceanem artystki Hanny Bakuły.

Hanna Bakuła była zachwycona sposobem wykonania remontu – trzy lata temu wizytowała pomieszczenia znajdujące się w XVIII-wiecznej kamienicy Weidingerów i – jak nam przyznała – obawiała się efektu prac. Wszystko jednak wypadło niemal idealnie. Galeria to w zasadzie dwa pomieszczenia – jedno, mniejsze – po lewej stronie od wejścia i jedno większe – z olśniewającym, odrestaurowanym polichromowanym sufitem. Poza obrazami zobaczymy tu też rzeźby artystki, która w latach 80-tych podbijała Amerykę, będąc tam nazywaną „Witkacym w spódnicy”. To właśnie wówczas kostiumy, które Bakuła projektowała do spektaklu „Off-Broadway” zostały wyróżnione przez „New York Times”.

Przyjaźń między Hanną Bakułą, a Prudnikiem wywiązała się wiele lat temu, po jednej z wystaw, gdy artystka przyjechała tu na zaproszenie ówczesnej dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Urszuli Rzepieli.

– Te obrazy długo w Prudniku wisiały, stwierdziłam, że są duże i że u was będzie im najlepiej. Otrzymały tu nowy dom. Prudnik jest przepięknym miastem, aż chciałoby się tu zamieszkać – powiedziała nam Hanna Bakuła. Nadmieńmy, że to oleje, które powstały w latach 80 i 90-tych, a obecnie w Muzeum Ziemi Prudnickiej znajduje się największa kolekcja obrazów twórczyni.

Remont galerii kosztował pół miliona zł. Pieniądze przekazał m.in. Urząd Marszałkowski, a ponad 50% kosztów pokryła gmina Prudnik. Dziś, w czasie otwarcia przybyłych gości witali: Hanna Bakuła, burmistrz Grzegorz Zawiślak i dyrektor MZP Marcin Husak. Choć galeria związana jest głównie z warszawską artystką, to gmina zapowiada, że będą organizowane tu także spotkania z lokalnymi twórcami. Zdjęcie tytułowe: Gmina Prudnik

*Wywiad z artystką można zobaczyć w dzisiejszym wydaniu „Kuriera Opolskiego” TVP3 Opole. Link: Watch | Facebook

Maciej Dobrzański

Fot. Gmina Prudnik
Fot. Gmina Prudnik
Fot. Gmina Prudnik
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook