Prudnik24

Zapiski więzienne w „Dianie”

Zapiski więzienne w „Dianie”
03 października
11:34 2022

W najbliższą środę w prudnickim kinie „Diana” odbędzie się monodram oparty na zapiskach więziennych bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

„Zapiski więzienne” Kardynała Stefana Wyszyńskiego są dokumentem trzyletniego okresu jego odosobnienia – od września 1956 roku do października 1956. W tym czasie więziony Prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis dziejów duszy, listy memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

„Zapiski więzienne błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa”- monodram monumentalny – to spektakl przygotowany przez reżysera Jarosława Tochowicza, który jest także autorem scenariusza i muzyki. W rolę Prymasa wcielił się Piotr Piecha.

Zarówno reżyser, jak i aktor, przygotowując się do powstania tego spektaklu, nawiedzili miejsca odosobnienia błogosławionego kardynała Wyszyńskiego – Rywałd, Stoczek Klasztorny, Prudnik i Komańczę.

Jak zauważył ojciec Grzegorz Prus – Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i jeden z inspiratorów powstania monodramu, zarówno reżyser, jak i aktor, przygotowali go w ten sposób, by pokazać drogę duchową uwięzionego przez komunistów kardynała Wyszyńskiego. Twórcom zależało na pokazaniu tej drogi prymasa, jego zwrócenie się ku Bogu w trudnym czasie, ukazaniu jego zmagania duchowego, z którego wyszedł zwycięsko. Kardynał Wyszyński zawierza się, jak wiemy, Matce Najświętszej i prowadzi naród przez następne lata niewoli komunistycznej ku wolności – wyjaśnił paulin.

Prapremiera Spektaklu odbyła się 19 marca 2022 r. na Scenie w Auli im. św. Jana Pawła II – Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej,

Natomiast oficjalna Premiera – 2 maja 2022 r. na Jasnej Górze w Sali Papieskiej im. św. Jana Pawła II.

Źródło: Prudnicki Ośrodek Kultury

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook