Prudnik24

Wygrywa polityka oszczędności

Wygrywa polityka oszczędności
04 października
21:11 2022

Gminy z powiatu prudnickiego podejmują kroki mające na celu oszczędności, m.in. na energii. Aby budżety pozostały w dobrej kondycji, zapowiadają też rezygnację – przynajmniej na tą chwilę – z dużych inwestycji.

Politykę oszczędności ogłosił niedawno Głogówek. Polegać ma ona na rezygnacji z iluminacji miejskich obiektów (zamek, ratusz etc.), ograniczeniu strefy z oświetleniem bożonarodzeniowym do centrum miasta, czy nieogrzewaniu szatni przy boisku ze sztuczną nawierzchnią. Najbardziej znaczącym ruchem jest rezygnacja z lodowiska, które od lat w tej gminie było atrakcją.

– Wzrost opłat za energię elektryczną sięga 285% pomiędzy rokiem 2022 a 2023. Aktualnie za jedną kilowatogodzinę płacimy około 40 groszy, a w przyszłym roku będzie to 1,16 zł. – mówi burmistrz miasta, Piotr Bujak. Rozpatrywano tu nawet punktowe wyłączanie oświetlenia ulicznego w nocy, jednak na ten ruch się nie zdecydowano.

Ofiarą drożyzny jest natomiast w dawnym Oberglogau stadion piłkarski, który miał być zmodernizowany, na co gmina dostała środki z Polskiego Ładu.

„Po konsultacji z Radą Miejską w Głogówku, a także po czterech (!) przetargach, gdzie ceny za pełen zakres sięgały w szczycie 14 mln zł podjęliśmy decyzję o tymczasowym nieprzystępowaniu do tej inwestycji.” – napisał dziś w mediach społecznościowych włodarz. Zapowiedział, że gmina nie rezygnuje z zadania, ale będzie szukała rozwiązań bezpiecznych dla budżetu i mieszkańców.

Podobnie sytuacja wygląda w Lubrzy – tam z kolei w planie była budowa nowego przedszkola, na co także gwarantowano pieniądze z Polskiego Ładu. Jak się dowiedzieliśmy, na razie ta inwestycja – z podobnych względów – nie zostanie wdrożona do realizacji.

Oszczędności zapowiedział burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. „Sytuacja społeczno-gospodarcza dotyka każdego z nas, narażone na nią są także samorządy. Urząd, a także wszelkie jednostki i spółki gminne odczuwają wzrosty cen energii, ogrzewania oraz innych niezbędnych artykułów.” – czytamy na profilu facebookowym samorządowca. Program obejmie oszczędności związane z użyciem prądu (oświetlenie miejskie, zużycie prądu w jednostkach miejskich), optymalizację ogrzewania oraz ograniczenia innych nie priorytetowych wydatków. O szczegółach więcej już niebawem.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook