Prudnik24

Dyskutowali o wartościach w kulturze

Dyskutowali o wartościach w kulturze
08 października
20:02 2022

W miniony czwartek odbyła się konferencja będąca elementem prymasowskiego projektu „Polska Jutra w Kulturze”. Jednym z gości był Sławomir Łosowski – założyciel zespołu „Kombi”.

Dzień rozpoczął się mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Józef Pierskała.

O 10 rozpoczęło się zwiedzanie sanktuarium. Godz. 12 to otwarcie konferencji, a po nim – w sali reprezentacyjnej – wykład ks. Janusza Iwańczuka pt. „Jak dwa konie…” o przyjaźni i wspólnej pracy bł. prymasa Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

– To, co łączyło obu hierarchów to była ogromna przyjaźń i jak powiedział kiedyś kardynał Dziwisz, to była nawet miłość. Do Boga, do Maryi i ojczyzny – komentował ksiądz.

Godz. 13 to początek panelu dyskusyjnego „Polska Jutra w Kulturze”. Prelegentami byli: ojciec Dawid Zmuda – kustosz sanktuarium, dr Bartosz Suwiński – krytyk literacki, Janusz Stolarczyk – autor książki pt. „Śladami Prymasa Tysiąclecia” i Sławomir Łosowski – założyciel i lider zespołu „Kombi”. Dyskusję poprowadziła dyrektor POK dr Sylwia Gawłowska.

Przedmiotem dyskusji był kształt przyszłości polskiej kultury i edukacji kulturowej realizowanej w oparciu o wartości chrześcijańskie.

– Kardynał Wyszyński z pełna mocą twierdził, że dziś obroną Jasnej Góry jest obrona wartości rodzimej kultury. Chcemy o tym rozmawiać tak, by był to polifoniczny głos różnych pokoleń. – usłyszeliśmy od Sylwii Gawłowskiej. – To przykład, że prowincja ma do zaoferowania bardzo dużo – odniósł się do konferencji burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, przypominając, że to podczas internowania w Prudniku kardynał Wyszyński postanowił odnowić Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. – Miłość do ojczyzny, dbanie o godność człowieka, o własną godność, tego możemy się dziś uczyć od błogosławionego Prymasa – stwierdził gwardian sanktuarium w Prudniku-Lesie o. Dawid Zmuda. Z kolei Sławomir Łosowski podkreślał, że pomimo faktu, iż dziś osoby odnoszące się pozytywnie do kultury chrześcijańskiej są w mniejszości pośród środowiska twórczego, to jednak warto o te wartości walczyć.

Co godne odnotowania – na konferencję przybyła tłumnie młodzież z Opolszczyzny, m.in. z Liceum nr 5 z Zespołu Szkół w Opolu, które nosi imię prymasa.

Projekt „Polska Jutra w Kulturze”, autorski pomysł dr Sylwii Gawłowskiej, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, ciągle trwa. Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenie w jego ramach. Szczegóły na plakacie poniżej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook