Prudnik24

Fränklowie i Pinkusowie w kinie Diana już 29 października!

Fränklowie i Pinkusowie w kinie Diana już 29 października!
08 października
15:18 2022

Pierwszy telewizyjny materiał o rodzinie fabrykanckiej Fränklów i Pinkusów będzie można zobaczyć w kinie Diana w sobotę 29 października o godz. 19. Jego autorem jest nasz redakcyjny kolega Maciej Dobrzański, a realizatorem TVP3 Opole.

O zasłużonych dla Prudnika żydowskich rodach powstało już kilka książek, ale jak do tej pory fabrykanci nie byli upamiętnieni na ekranie.

– Te rodziny zrobiły tak wiele dla miasta, że już najwyższy czas, by przedstawić ich dokonania w takiej właśnie formie – mówi Maciej Dobrzański. – Pomijając ich dzieło w postaci funkcjonującego do dziś szpitala, kolei, łaźni miejskiej, parku oraz wielu innych dokonań, a także szeregu nieruchomości jakie po nich pozostały, była to po prostu niezwykle interesująca rodzina, niepisana arystokracja dawnego Neustadt i wielokrotni milionerzy.

Pokaz w kinie Diana składać się będzie z połączenia dwóch odcinków reportażu, w sumie około pół godziny materiału.

– To forma, która wymaga powiedzenia rzeczy najważniejszych, bo ogranicza nas czas. – dodaje Dobrzański.

W materiale występują dwaj główni narratorzy – Marcin Husak i Marcin Domino, osoby znane z poszerzania wiedzy o obu rodach. – Opowiemy o powstaniu i sukcesach fabryki, dokonaniach fabrykantów na niwie charytatywnej i społecznej, a także o nich, jako o kolekcjonerach, którzy mieszkali w willach przypominających pałace oraz utrzymywali kontakty z wielkimi ówczesnego świata. Będzie też pewna zapowiedź, ale to zostawimy oficjalnie na sobotę – podsumowuje Maciej Dobrzański. Na zdjęciu Max Pinkus z rodziną przy swojej willi na ul. Nyskiej 2. Źródło: Leo Baeck Institute

Wstęp do kina bezpłatny.

(s)

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook