Prudnik24

Udekorują grób poległego sapera z Głogówka

Udekorują grób poległego sapera z Głogówka
09 października
16:11 2022

W ramach projektu „Pamięć Orderu”, realizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, grób sierżanta Szymona Sitarczuka, za zgodą rodziny, zostanie udekorowany insygniami Orderu Krzyża Wojskowego. Uroczystość odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Głogówku 10 października (poniedziałek) o godz. 14.00.

18 sierpnia 2011 roku starszy szeregowy Szymon Sitarczuk z 1. Brzeskiej Brygady Saperów zginął w Afganistanie wskutek eksplozji miny-pułapki. Za odwagę został wcześniej wyróżniony odznaczeniem „Hero of the Battle”, czyli „Bohater pola walki”. Pośmiertnie żołnierz rodem z Głogówka został awansowany do stopnia sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego. W 2011 roku na cmentarzu w Głogówku żegnała go rodzina, przyjaciele, koledzy z wojska, wielu mieszkańców jego rodzinnego miasta i przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Kondukt pogrzebowy poprowadziła wojskowa kompania honorowa oraz motocykliści, z którymi przez lata jeździł na wyprawy i zloty. W styczniu 2023 roku skończyłby 40 lat.

Od niedawna zmarły saper ma jeszcze jedno upamiętniające go miejsce w Głogówku. Dzięki współpracy samorządów powiatu prudnickiego, gminy Głogówek i Zespołu Szkół w Głogówku pomnikiem przyrody o imieniu „Szymon” ustanowiono jeden z grabów w przyszkolnym parku. Śp. Szymon Sitarczuk był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Głogówku, dziś wchodzącego w skład Zespołu Szkół.

Źródło: UM Głogówek

Upamiętnienie w parku przy Zespole Szkół. Fot. U Głogówek

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook