Prudnik24

Makiety na trasie prudniczan

Makiety na trasie prudniczan
05 listopada
12:34 2022

Już jutro o godz. 13 w ramach „Dni dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza w Prudniku” na skwerze przy hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku odsłonięte zostaną, wykonane z brązu, makiety kościoła ewangelickiego, kościoła Kapucynów i synagogi. Umożliwi to projekt Muzeum Ziemi Prudnickiej i czeskiego miasta Zlate Hory.

Jak informuje prudnickie muzeum, dzięki współpracy placówki ze Zlatymi Horami w przestrzeni miejskiej Prudnika pojawią się trzy miniatury świątyń: synagogi, kościoła ewangelickiego i kościoła kapucynów – trzech budowli, które nie przetrwały do czasów obecnych. Wykonawcą miniatur w postaci odlewów z brązu zamocowanych do kamiennych postumentów jest Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby. Zobaczyć będzie je można już jutro o godz. 13 przy I LO w Prudniku.

Więcej o wspólnym działaniu obu miast pisaliśmy w tym artykule: Dawne świątynie odtworzą jako makiety – Prudnik24

Kolejne wydarzenia w ramach projektu odbędą się:

👉9.11.2022, godz. 17:00 – „Rzeźbiarz Paul Stadler (1875 – 1955)” – prelekcja Mariana Čepa z Muzeum w Zlatych Horach. Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku,

👉20.12.2022, godz. 18:00 – promocja publikacji „Prudnik: jedno miasto – trzy wyznania” połączona z prelekcją Marcina Husaka, Janusza Stolarczyka i Sebastiana Mikulca z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Zapraszamy! Grafika: MZP

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook