Prudnik24

W drodze ku Polsce

W drodze ku Polsce
17 listopada
19:46 2022

Listopad to miesiąc, w którym realizowane są kolejne odsłony projektu „W drodze ku kulturze”. Jego pomysłodawczynią jest dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury dr Sylwia Gawłowska. Niedawny Dzień Niepodległości był okazją do tego, by właśnie poprzez kulturę krzewić wśród najmłodszych uczucia patriotyczne i kształtować ich wiedzę o skomplikowanej historii Polski. W tym wypadku dotyczyło to dzieci z Czyżowic.

W czwartek 10 listopada w Wiejskim Domu Kultury w tej miejscowości miały miejsce warsztaty plastyczne pt. „Tworzymy symbole narodowe”. Okazją był czas kultywowania tradycji związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w tym roku po już 104 latach.

– Dzieci mają dziś duże pole do popisu. Nie chodzi tylko o to, że kształtują zdolności plastyczne, ale uczą się też, a może nawet przede wszystkim, historii. Dzieciaki malują orły, robią chorągiewki, czy kotyliony. Przybliżyłyśmy im także historię życia marszałka Piłsudskiego – relacjonowała Genowefa Sztonyk, kierownik placówki. Na podsumowanie dnia – już po zabawie z animatorami – wszystkie dzieci zaśpiewały wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. – To wielkie święto. Polska po ponad stu latach odzyskała niepodległość. Musimy to szanować i pamiętać o tym, żeby i nasze dzieci nie zatraciły polskości – dodaje Genowefa Sztonyk.

Przypomnijmy, że projekt „W drodze ku kulturze” znalazł uznanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co ziściło się w formie dofinansowania (i to już po raz drugi – podobnie było z projektem „Polska Jutra w Kulturze”, którego centralna postacią jest bł. prymas Stefan Wyszyński). Tym razem zadanie było ukierunkowane na funkcjonowanie wiejskich społeczności, które swoje potrzeby kulturalne realizują głównie w Wiejskich Domach Kultury zlokalizowanych na terenie gminy Prudnik.

– Bardzo się cieszę, że nasz projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Kultura Dostępna”. Jest to program, który koncertuje się na ośrodkach kultury zlokalizowanych w mniejszych miasteczkach czy na terenach wiejskich. Moim zdaniem to bardzo ważne działanie. Jak pokazują dotychczasowe, zrealizowane w ramach projektu „W drodze ku kulturze” przedsięwzięcia, odbiór jest niezwykle pozytywny. To buduje społeczność i relację pomiędzy odbiorcami a animatorami kultury na terenach wiejskich. – mówi dr Sylwia Gawłowska. Jak dodaje, to także szansa do niwelowania barier ekonomicznych, czy transportowych w zakresie uczestnictwa w kulturze.

Podkreślmy że wszystkie wydarzenia projektu „W drodze ku kulturze” są bezpłatne dla odbiorców i tak też było 10 listopada w Czyżowicach. Sam projekt natomiast wciąż trwa. Już 19 listopada (sobota) kolejna z jego odsłon będzie miała miejsce w Rudziczce. Odbędzie się tam wystawa zatytułowana: „Zabytki sołectw gminy Prudnik” – początek godz. 14 w Wiejskim Domu Kultury. Z kolei 26 listopada Andrzejki świętowane będą w Niemysłowicach (w tamtejszym Centrum Sportowym – godz. 17) i Moszczance (Wiejski Dom Kultury, początek godz. 17). Serdecznie zapraszamy! Galeria zdjęć z tego wydarzenia na naszym facebooku. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook