Prudnik24

Patriotyczny tort dla Opola

Patriotyczny tort dla Opola
19 listopada
16:30 2022

Z okazji 90. Rocznicy ustanowienia Znaku Rodła Fundacja „Rodzina Rodła” zorganizowała serię wydarzeń. Jedno z nich odbyło się w Opolu, a powiat prudnicki włączył się w nie 50-kilogramowym tortem.

Rodło, czyli znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem, używany przez Związek Polaków w Niemczech od 3 grudnia 1932 do dzisiaj. Rodło jako godło Związku Polaków w Niemczech powstało po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 r. Naziści zakazali wówczas Polakom w Niemczech używania znaku Orła Białego, dlatego też Związek Polaków w Niemczech poszukiwał innej symboliki. Z inspiracji dr. Jana Kaczmarka działacze organizacji postanowili utworzyć nowy znak. Miał on podkreślać narodowy charakter organizacji. W ten sposób powstało Rodło przedstawiające bieg Wisły. Zewnętrznie wyglądało jak pół zmodyfikowanej swastyki, a jednocześnie nią nie było. W ten sposób Polacy w Niemczech uniknęli przyjęcia symboliki nazistowskiej. W rzeczywistości bowiem pozornie podobny do swastyki znak oznaczał łączność Polaków z Niemiec z Polską i był przeciwstawiany swastyce.

Z okazji 90. Rocznicy ustanowienia Znaku Rodła Fundacja „Rodzina Rodła” zorganizowała serię wydarzeń. We Wrocławiu i Oleśnie odbyły się uroczystości, natomiast w Opolu 7 listopada spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się na tamtejszym Placu Wolności. Słodkim upamiętnieniem powołania Znaku Rodła był 50 kliogramowy tort ufundowany przez starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego i starostę krapkowickiego Macieja Sonika.

– Symboliczne upamiętnienie utworzenia Znaku Rodła w 1932 roku, utworzonego wbrew nazistowskim Niemcom którzy chcieli zabronić Polakom używania Godła Polskiego to ważny dzień. Jako Powiat Prudnicki wspieramy wszelkie mądre inicjatywy historyczne, promujące polskość i dziedzictwo kulturowe, dlatego wraz ze starostą krapkowickim ufundowaliśmy tort dla mieszkańców Opola, miasta w którym polskość już w latach przedwojennych była bardzo silna. – starosta prudnicki Radosław Roszkowski

W uznaniu wsparcia inicjatyw Fundacji „Rodzina Rodła” jej prezes Tadeusz Szczyrbak wręczył staroście prudnickiemu honorowy medal nawiązujący do 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.

Źródło: Powiat Prudnicki

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook