Prudnik24

Jakie zawody będą popularne w przyszłości?

Jakie zawody będą popularne w przyszłości?
20 grudnia
18:44 2022

Rynek pracy zmienia się z roku na rok. Jeśli chcemy zatrudnić się w miejscu gwarantującym stabilne i korzystne warunki dla naszego rozwoju, musimy wziąć pod uwagę zawody, które zapewnią nam to nie tylko w chwili podjęcia pracy, ale także w przyszłości. Powinno na tym zależeć zwłaszcza młodym ludziom, którzy jeszcze nie postanowili, jaką ścieżkę kariery obiorą, a także osobom zdecydowanym całkowicie się przebranżowić w najbliższym czasie. Aby podjąć jak najlepszą decyzję, warto najpierw zapoznać się z listą przyszłościowych zawodów. Dlatego zebraliśmy garść informacji o najbardziej poszukiwanych profesjach.

Branża IT

Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że zaczniemy od najszybciej rozwijającej się branży, jaką jest IT. Zapotrzebowanie na specjalistów z tego sektora stale rośnie i nic w tym dziwnego, w końcu coraz więcej naszego świata przenosimy do Internetu. Od jakiegoś czasu nowoczesne technologie dominują nad innymi sferami życia i nie zapowiada się, aby w niedalekiej przyszłości miało się to zmienić. Mimo że większość z nas nawet nie zdaje sobie z sprawy z tego, że za wszystkimi mechanizmami, na których opierają się codziennie wykonywane przez nas czynności w Internecie, stoją odpowiednio wykwalifikowani ludzie. Każda prosperująca firma posiada w swoich szeregach choć jednego informatyka, który nadzoruje przebieganie różnych procesów i stale je optymalizuje. Potencjał specjalistów IT jest chętnie wykorzystywany np. w szeroko pojętym e-commerce, które także wciąż się rozwija. Można objąć stanowisko analityka Big Data czy Machine Learning zajmującego się przede wszystkim gromadzeniem danych i ich interpretowaniem, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wyników sprzedaży. Z kolei UX/UI Designer będzie działał w kierunku polepszenia doświadczenia klientów z daną stroną internetową poprzez zmiany w jej wyglądzie czy przystępności komunikatów.

Rynek informatyczny i telekomunikacyjny oferuje wiele możliwości, co przyciąga równie liczne grono zainteresowanych. Atrakcyjne zarobki oraz szansa wykonywania swoich obowiązków zdalnie lub hybrydowo to główne powody, dla których warto zdecydować się na tę ścieżkę kariery. Jednak przed rozpoczęciem pracy należy wiedzieć o kilku kwestiach. W branży IT liczą się konkretne umiejętności oraz wiedza choćby na temat programowania. Nie musimy posiadać tytułu związanego ze studiami informatycznymi, ważniejsze będzie doświadczenie i zaangażowanie włożone w zdobycie praktycznych kwalifikacji. Pamiętajmy jednak, że większość stanowisk w branży IT wiąże się przede wszystkim ze zdolnością analitycznego myślenia, co wynika w dużej mierze z posiadania tzw. umysłu ścisłego.

Branża logistyczna

Kolejnym z obiecujących stanowisk, o które warto się ubiegać, jest logistyk. Podejmując się takiego zawodu, możemy liczyć na dobre warunki pracy. Atrakcyjne wynagrodzenie usatysfakcjonuje niejedną osobę, a ponadto zyskamy pewność, że nasza profesja będzie stale potrzebna. Wynika to z tego, że branża logistyczna ściśle współpracuje z innymi sektorami przemysłowymi, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z produkcją, przewozem i sprzedażą różnych towarów. Logistyk odpowiada m.in. za planowanie procesu produkcyjnego oraz koordynowanie dostawami.

Branża medyczna

Pomimo że obecnie pracownicy służby zdrowia nie otrzymują wysokiego wynagrodzenia, w przyszłości możemy liczyć na poprawę warunków ich pracy, z uwagi na, że w Polsce zaczyna brakować poszczególnych specjalistów. Dodatkowo wskaźnik bezrobocia wśród pracowników tego sektora jest wyjątkowo niski, ponieważ zapotrzebowanie nie maleje. Warto zaznaczyć, że do branży medycznej należą fizjoterapeuci, lekarze medycyny estetycznej czy inżynierowie medyczni, po których usługi coraz częściej sięgamy.

Oferty pracy w pobliskim Opolu – gdzie warto szukać?

Liczne ogłoszenia z pracą na wyżej wymienionych stanowiskach z łatwością znajdziemy w Opolu, stolicy województwa. Mieszkańcy Prudnika bardzo często stawiają na dojazd do pracy w zamian ze lepsze wynagrodzenia. Warto też pamiętać, że wcześniej wymieniona branża IT należy do zawodów, które można wykonywać w pełni zdalnie lub hybrydowo. Dzięki czemu dojazd do pracy nie stanowi już wyzwania. Poszczególne oferty w przyszłościowych branżach zobacz na Gowork.pl. Przeglądając kolejne ogłoszenia, dostrzeżemy, gdzie jeszcze występuje zapotrzebowanie oraz czy określone tam warunki nas satysfakcjonują.

Aktualne oferty pracy z Opola

Opole to miasto, w którym dominuje przede wszystkim sektor przemysłu spożywczego i motoryzacyjnego. Prężnie rozwija się także branża IT czy budowlana. Deficyt specjalistów można dostrzec również wśród zawodów takich jak kierowcy, spedytorzy, logistycy, programiści, przedstawiciele handlowi czy kucharze. Ponadto na pracę może liczyć kadra pedagogiczna. W październiku 2022 roku stopę bezrobocia szacowało się na 3,1%. A jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie w województwie opolskim, to można zaobserwować jego podwyższenie, ponieważ wynosi ok. 6200 zł. Z tego względu warto postawić na pracę w Opolu, gdzie w prosty sposób znajdziemy rozwojowe stanowisko.

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook