Prudnik24

Budżety uchwalone, a plany ambitne

Budżety uchwalone, a plany ambitne
26 grudnia
15:18 2022

Inflacja nie sprawiła, by gminy z terenu powiatu prudnickiego rezygnowały z inwestycji. W planach czterech tutejszych samorządów są m.in. inwestycje w sport, czy modernizacje dróg.

– Budżet inwestycyjny opiewa na 29 milionów zł. Planujemy w ramach tej kwoty dwadzieścia dwa zadania. Z tych większych to powstanie centrum rekreacyjno-sportowego przy ul. Kolejowej (innymi słowy – remont stadionu Pogoni – przyp. red.), utworzenie centrum międzypokoleniowego wraz z domem dziennego pobytu przy ul. Tkackiej oraz rozpoczęcie budowy ulicy Działkowej. – wyjaśnia nam wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Prudnik realizować ma w przyszłym roku wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej oszczędne, na co magistrat otrzymał 4 mln. zł. z Polskiego Ładu. Na początku roku do użytku oddany zostanie też nowy dworzec PKS. Skarbnik gminy, Wioleta Zator, ocenia budżet jako oszczędnościowy, ale i zarazem ambitny.

Głogówek z własnych środków zamierza dokończyć modernizację dachu szkoły podstawowej nr 2, który był w opłakanym stanie. Samorząd ten na inwestycje przeznaczył 12 mln. zł. Przyszły rok przyniesie kontynuację największej inwestycji w nowożytnej historii gminy – budowę nowego przedszkola za – łącznie – 14 mln. zł. To nie wszystko.

– Planujemy też modernizację murów zabytkowych w centrum miasta, a także remonty dróg na Winiarach – komentuje Piotr Bujak, burmistrz miasta.

Jego odpowiednik z Białej – Edward Plicko – przekazał nam, że ze środków unijnych powstaną na terenie gminy miasteczka rowerowe w pięciu obiektach oświatowych oraz z puli dotacji rządowej dla gmin popegeerowskich park rozrywki w Radostyni (koszt: prawie 2 mln. zł.). Inne zamierzenia bialskiego samorządu to kanalizacja Łącznika (5 mln zł.).

– Z Polskiego Ładu pozyskaliśmy 5, 5 mln. zł na remont siedmiu dróg, dodatkowo chcemy wybudować nowy PSZOK w Radostyni – informuje sternik gminy.

W Lubrzy mówi się o rekordowym budżecie. Do 20 milionowego budżetu najmniejszej w powiecie gminy dołożono bowiem aż 12 mln zł. z dotacji zewnętrznej, w dużej mierze rządowej. Wójt Mariusz Kozaczek tłumaczy, że z tej puli 10 mln zł. przeznaczone zostanie na remonty dróg. Dwa miliony zł. pozwolą z kolei wyremontować salę taneczną i kuchnię w lubrzańskim domu kultury.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook