Prudnik24

Aleksandrówka: chcą zacząć od dachu

Aleksandrówka: chcą zacząć od dachu
09 lutego
20:21 2023

Opawskie Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży – tak ma się nazywać dawna „Aleksandrówka” w Jarnołtówku w gminie Głuchołazy po długo wyczekiwanej modernizacji. Nyskie starostwo zapowiada, że złoży wniosek o remont dachu, który miałby być pierwszym elementem remontu ośrodka, w którym dzieci leczyły schorzenia górnych dróg oddechowych.

– Składamy wniosek na tzw. zabytki, z projektu rządowego, który opiewa na półtora miliona złotych. Dach jest podstawą dalszych prac remontowych – informuje starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

Nieczynny od 8 lat ośrodek gmina Głuchołazy przekazała powiatowi za darmo. Ta forma zakłada konkretne przeznaczenie placówki – miałyby nadal leczyć się tu dzieci. Tyle, że według aktualnej koncepcji – jej autorem jest profesor Bogusław Szuba z nyskiej PWSZ – rehabilitacja odbywałaby się w nowym budynku, a stary służyłby do celów hotelowych. I tu powstał problem, który dokładnie opisuje walcząca o ponowne uruchomienie „Aleksandrówki” poseł Katarzyna Czochara.

– Chodzi o funkcjonowanie parku krajobrazowego i odległości, w jakiej nowy budynek byłby usytuowany względem lasu. Staram się reagować na bieżąco – jestem w stałym kontakcie z ministerstwem środowiska i lasami państwowymi. Wspólnymi siłami ten problem będziemy rozwiązywać.

Zamknięcie „Aleksandrówki” w 2015 roku wywołało gwałtowne protesty pracowników. Oficjlalnym powodem była wycena świadczeń przez NFZ, która nie pokrywała potrzeb ośrodka. Władze województwa chciały z kolei ograniczenia wydatków należącej do niego spółki w ramach której działała Aleksandrówka i ośrodek w Suchym Borze.

Materiał dotyczący tego tematu przedstawiła też TVP3 Opole. Link: Szansa dla „Aleksandrówki”. W Jarnołtówku ma powstać Opawskie Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży (tvp.pl)

Mat. PWSZ

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook