Prudnik24

Sięgną po fundusze na zamek

Sięgną po fundusze na zamek
14 lutego
20:06 2023

W ramach polsko-czeskiego projektu Interreg gmina Głogówek chce się starać o kolejne pieniądze na dalsze remonty tutejszego zamku Oppersdorfów.

Jak przekazał nam burmistrz Głogówka Piotr Bujak, chodzi o kwotę 3 mln EURO. Plan zakłada, by zamek pełnił w przyszłości rolę kulturalno-integracyjną.

– W skrzydle zabytku, które miałoby zostać wyremontowane, chcemy utworzyć sale wystawową, koncertową i centrum konferencyjne. – mówi sternik gminy.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w minionych latach wzmocniono między innymi konstrukcję ogromnej budowli oraz odnowiono część elewacji, a pieniądze na remonty pochodziły ze środków gminy, województwa i ministerstwa kultury. By zamek odzyskał pełnię blasku potrzeba jeszcze około 100 mln zł. i zapewne zajmie to kilka (o ile nie kilkanaście) lat. Sytuacja budowli jest jednak o tyle dobra na tle innych, tego rodzaju zabytków, że gmina po sądowych bataliach odzyskała ją w 2012 roku od prywatnego właściciela, który nie wywiązał się z zapowiedzianych remontów. Zamkowi nie grozi więc zniszczenie, ani – to nowa i optymistyczna informacja – przejęcie go przez jednego z żyjących w Szwajcarii potomków sławnej rodziny Oppersdorfów. Zgłosił on roszczenia do budowli w minionym roku. W pismach kierowanych do gminy twierdził co prawda, że nie chodzi mu o tytuł prawny do zamku, a odszkodowanie, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę potencjalnego dziedzica na wcześniejszą – również dla niego niekorzystną – decyzję ministerstwa spraw wewnętrznych.

Na zamku przebywali w jego bogatej historii król Polski Jan Kazimierz, kompozytor Ludwig van Beethoven oraz – jak wynika z najnowszych ustaleń tutejszego muzeum – inny z polskich królów – Michał Korybut Wiśniowiecki w czasie poprzedzającym objęcie polskiego tronu.

Maciej Dobrzański

Fot. M. Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook