Prudnik24

Otwarli wieże! Do zwiedzania aż trzy

Otwarli wieże! Do zwiedzania aż trzy
29 kwietnia
20:51 2023

Biała ma aż trzy wieże widokowe. Do tej pory zmodernizowana była tylko ta położona w centrum miasta – zwana prudnicką. Wczoraj do użytku oddano dwie kolejne. A to nie wszystko.

Wieża ciśnień robi największe wrażenie. Pochodzący z początku XX wieku obiekt wykorzystywany był jeszcze w czasach PRL, ale od wielu lat stał i niszczał. Teraz z wieży można podziwiać piękny widok na okoliczne pola, Białą i Góry Opawskie. Druga z wyremontowanych wież nazywana jest wodną. Wieńczy ją taras widokowy, a wybudowana została między 1596r a 1607 rokiem. Wraz z dwiema wieżami odnowiono też średniowieczne mury miasta. Inwestycja możliwa była do zrealizowania dzięki środkom z rządowego programu Polski Ład w kwocie 7 mln zł. Całość przedsięwzięcia to 8,5 mln. zł.

– W zamyśle to produkt turystyczny, który może zainteresować osoby odwiedzające pobliską Moszną. Tam rocznie przewija się około 300 tysięcy osób. Jeśli udałoby się nam zainteresować naszymi wieżami choć 10-20% z tego, to już będzie sukces. Poza tym chcemy współpracować z pozostałymi miastami powiatu prudnickiego, a także partnerami z Czech, gdzie wież widokowych w pobliżu polskiej granicy jest naprawdę sporo – mówi burmistrz Białej Edward Plicko.

Trzecia z wież – prudnicka (XV wiek) – została już wcześniej zmodernizowana ze środków europejskich. Wczoraj wszystkie trzy zwiedzali licznie goście na czele z poseł Violettą Porowską i całkiem sporym przedstawicielstwem gminy Prudnik – wśród zwiedzających byli m.in. wiceburmistrz Jarosław Szóstka i szefowa Agencji Sportu i Promocji Małgorzata Halek. Zadbano o klimatyczną oprawę – przybyłych witali m.in. rycerze. Wszystkie trzy wieże zwiedzać można bezpłatnie we wtorki. Szczegóły na stronie bialskiego magistratu: Strona główna – Gmina Biała (biala.gmina.pl). Fot. M. Dobrzański. Więcej zdjęć na naszym profilu na fb.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook