Prudnik24

Prowincjał o o.Antonim Dudku: jego zachowanie napełnia mnie wstydem i bólem

Prowincjał o o.Antonim Dudku: jego zachowanie napełnia mnie wstydem i bólem
09 maja
14:00 2023

Szokujące oświadczenie pojawiło się na fanpage’u Prowincjału Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Wynika z niego, że znany w Prudniku franciszkanin o. Antoni Dudek dopuścił się wykorzystania w sferze psychicznej, duchowej czy seksualnej.

Poniżej treść oświadczenia.

„Oświadczenie Prowincjała Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych

W ostatnim czasie otrzymałem zgłoszenie, że jeden z naszych współbraci o. Antoni Dudek został oskarżony o poważne wykroczenia wobec osób powierzonych jego duszpasterskiej opiece. Choć oskarżenia dotyczyły dość odległych czasów, zdecydowałem o rozpoczęciu dochodzenia w tej sprawie, czekając na kolejne zeznania osób pokrzywdzonych. Z tego powodu pojawiła się na stronach należących do Prowincji prośba o zgłaszanie wszelkich wykroczeń, jeśli ich sprawcami byliby nasi współbracia. Ostatnie zeznanie od osoby pokrzywdzonej zostało przyjęte 16 kwietnia, ale już 14 marca zostały nałożone na o. Antoniego pewne ograniczenia, w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym. Na każdym etapie sprawy byliśmy zdeterminowani i otwarci nie tylko na przyjęcie świadectw osób pokrzywdzonych i świadków, ale na pełną współpracę z organami kościelnymi i cywilnymi, choć tu akurat nie było podstaw do zgłoszenia tej sprawy. Jeszcze raz z serca przepraszam za wszelkie zło. Dziękuję również wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i determinacją, mimo narażania się na niesłuszne pomówienia i dodatkowe cierpienie pomagają w rozwiązaniu tej sprawy. Chciałbym bardzo mocno podkreślić: nikomu nie wolno relatywizować rozróżnienia między ofiarami a sprawcą.

Wykorzystanie w sferze psychicznej, duchowej czy seksualnej, których dopuścił się nasz współbrat, napełniają mnie wstydem i bólem. Wyrządzona krzywda jest ogromna. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy pokrzywdzonym, jeśli będą chcieli ją od nas przyjąć.

W najbliższych dniach zostaną podjęte przeze mnie kolejne kroki prawne wobec o. Antoniego. Gdyby były jednak inne osoby pokrzywdzone – proszę i zachęcam by kontaktowały się z moim delegatem o. Witem osobiście, mailowo lub telefonicznie, mogą też oczywiście zwrócić się do mnie.

o. Alard Maliszewski OFM

Prowincjał Prowincji św. Jadwigi

Zakonu Braci Mniejszych”

Niebawem więcej informacji.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 277

Reklamy

 

ReklamyFacebook