Prudnik24

TVP3 Opole: prudniccy fabrykanci w dokumencie filmowym

TVP3 Opole: prudniccy fabrykanci w dokumencie filmowym
30 lipca
20:16 2023

Fränklowie i Pinkusowie – te połączone rody niemieckich fabrykantów żydowskiego pochodzenia miały walny wpływ na rozwój Prudnika na przełomie XIX i XX wieku. Mieszkańcy miasta do dziś korzystają z ich dorobku. A TVP3 Opole przygotowuje film dokumentalny dotyczący tej historii. Jego autorem jest Maciej Dobrzański, a kilka dni temu „zajawka” filmu pojawiła się w Kurierze Opolskim.

Zdjęcia do dokumentu ruszyły na początku czerwca.

– Będzie to całościowe ujęcie historii Franklów i Pinkusów, niepisanej arystokracji Prudnika przłomu XIX i XX wieku. Ludzi, którzy de facto budowali to miasto, a szczycić mogli się stworzeniem jednej z największych fabryk tekstylnych na świecie. – komentuje autor dokumentu, Maciej Dobrzański.

W materiale TVP3 Opole autorstwa Bartosza Sadlińskiego zapowiadającego film możemy zobaczyć fragmenty z wypowiedzi ekspertów, którzy stworzą główną oś narracyjną, to: Marcin Husak, dr Arkadiusz Baron – biograf Maxa Pinkusa, czy Marcin Domino.

Link do zapowiedzi dokumentu, który na dużym ekranie zobaczymy już w listopadzie tego roku: Historia prudnickich fabrykantów. Film dokumentalny niedługo na antenie TVP3 Opole

– Szykujemy też dodatkową niespodziankę, którą będą fabularyzowane sceny m.in. z udziałem Maxa Pinkusa. To tyle, na razie więcej nie zdradzę, ale mogę zapewnić, że o tym filmie będziemy pamiętać po obejrzeniu – dodaje Maciej Dobrzański.

BS

Gazeta Prudnik24 – numer 277

Reklamy

 

ReklamyFacebook