Prudnik24

Kolej na kolej

Kolej na kolej
03 sierpnia
09:53 2023

W lipcu w Urzędzie Miejskim w Głubczycach starosta prudnicki Radosław Roszkowski podpisał umowę z wicemarszałkiem Województwa Opolskiego Szymonem Ogłazą na współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej rewitalizacji linii kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie.

Podobne umowy podpisały gminy: Głubczyce, Piotrowice Wielkie oraz Racibórz. Niestety, ostatnio, z porozumienia wycofała się Gmina Głogówek, na której terenie leży przyszły ważny węzeł kolejowy – Racławice Śląskie. Jest to kolejny krok mający na celu przywrócenie ruchu kolejowego na w/w linii, która została wyłączona z użytkowania ponad 20 lat temu. Plan rewitalizacji zakłada odbudowę ok. 54 km linii, o prędkości docelowej pociągów do 120km/h oraz 12 nowych przystanków.

– Mimo iż na terenie Powiatu Prudnickiego znajduje się krótki odcinek całej trasy i tylko jedna, choć ważna stacja to wierzymy że cała inwestycja znacząco wpłynie na rozwój południowej części Opolszczyzny. A stacja Racławice Śląskie ponownie zyska status przesiadkowej łączącej dwa województwa, komentuje – Radosław Roszkowski starosta prudnicki.

Prace w terenie przy budowie linii mają być prowadzone w latach 2028 – 2029.

Dodajmy, że odbudowa linii to jedno z największych zadań w historii Opolszczyzny wycenianie na ponad pół miliarda złotych. Aktualnie linia ta, nieczynna od 20 lat, jest w stanie kompletnej ruiny.

– Te 535 milionów to jest część, która będzie dotyczyła już wykonawstwa. Na początek 19,5 miliona – to przygotowanie dokumentacji. Z tych 19,5 miliona 15% to są pieniądze samorządowe i jednej firmy, bo to warto podkreślić. – mówił niedawno dla Radia Opole Szymon Ogłaza. Chodzi o firmę Eko Okna, która zdecydowała się, głównie przez wzgląd na komfort dojazdu do pracy swoich pracowników, wesprzeć projekt finansowo.

Linia to nie tylko ulepszenie komunikacji na południu Opolszczyzny. To także wartość dodana dla opolskich rolników.

– Chcą mieć, dzięki tej nowej linii, również lepszy dostęp do opolskich portów, po to, żeby w znakomitej jakości produkty rolne z powiatu głubczyckiego, z województwa opolskiego mogły trafić na rynki eksportowe. – to opinia wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalskiego, który od lat lobbował za modernizacją trasy.

Wyremontowany odcinek ma wynosić około 54 km.

– Na tym odcinku będzie usadowionych dwanaście nowych przystanków. Będzie to linia o prędkości docelowej do 120km/h, 4 gminy, 40 tys. mieszkańców. Uzyskają dojazd do Raciborza oraz dojazd do Opola. Ten dojazd do Opola zajmie około 130 minut, a do Raciborza ok. 30-40 minut – mówił w czerwcu Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP PLK cytowany przez Radio Opole.

Aktualnie inwestycja jest w fazie przetargu na wykonanie projektu dokumentacji technicznej.

Źródło: Powiat Prudnicki, Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook