Prudnik24

Zadbaj o siebie i najbliższych. Sprawdź, jak działa OC w życiu prywatnym

Zadbaj o siebie i najbliższych. Sprawdź, jak działa OC w życiu prywatnym
01 września
16:26 2023

Chociaż ubezpieczenie OC kojarzy się głównie z branżą motoryzacyjną, ze względu na jego obowiązkowy wykup, może ono obowiązywać również w innych aspektach życia. Dowiedz się, jak działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i dlaczego warto je mieć.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa podobnie jak to komunikacyjne, jednak w innym kontekście. Tutaj zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód osobowych i rzeczowych, które wyrządzisz przez przypadek innej osobie w codziennym życiu. Chociaż często stanowi dodatkowy zakres ubezpieczenia nieruchomości lub podróżnego, działa w wielu sytuacjach, również tych niezwiązanych bezpośrednio z domem czy mieszkaniem, a także przebywaniem na wakacjach.

W jakich okolicznościach zadziała OC w życiu prywatnym? Poniżej przytaczamy kilka sytuacji, w których takie ubezpieczenie może okazać się wyjątkowo przydatne.

  • Nie odśnieżysz chodnika przed posesją i przechodzień poślizgnie się na nim, łamiąc nogę.
  • Twój pies zerwie się ze smyczy podczas spaceru, a potem ugryzie obcą osobę, która akurat przechodziła obok.
  • Dziecko kopnie w piłkę za mocno, a ta stłucze szybę w oknie sąsiada.

Jakie są rodzaje OC?

OC komunikacyjne i w życiu prywatnym to zresztą niejedyne warianty tego rodzaju ochrony. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może również dotyczyć aktywności zawodowej osoby ubezpieczonej. Popularnością cieszą się takie typy ubezpieczenia jak:

  • OC zawodowe,
  • OC firm,
  • OC za produkt,
  • OC dla członków zarządu spółki.

Powyższe produkty ubezpieczeniowe są jednak skierowane do bardzo konkretnych grup, np. do osób prowadzących własną firmę, a także adwokatów, księgowych lub lekarzy, czyli grup zawodowych. Niektóre z nich są nawet objęte obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC, by móc świadczyć usługi ze swojej branży.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Polisa ubezpieczeniowa OC w życiu prywatnym jest przeznaczona dla osób fizycznych i nie jest produktem obowiązkowym. Każde towarzystwo swobodnie kreuje zakres oraz typy zdarzeń, które będą objęte ochroną ubezpieczeniową.

Warto pamiętać, aby zajrzeć do sekcji wyłączeń. To w niej znajdziesz informację o tym, kiedy ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała. Może to dotyczyć np. szkód powstałych podczas uprawiania sportów ekstremalnych. W takim przypadku przyda Ci się inne ubezpieczenie, np. ubezpieczenie sportowe Extreme, o którym przeczytasz więcej tutaj: https://balcia.pl/pl/extreme-ubezpieczenie-sportowe.

Warto pamiętać, że głównym założeniem OC w życiu prywatnym jest ochrona przed finansowymi skutkami szkód spowodowanych nieumyślnie osobom trzecim. Jeśli Twoje działania będą celowe albo poszkodowana będzie osoba, która jest Ci bliska (np. współmałżonek), polisa nie zadziała.

OC od szkód wyrządzonych przez dzieci

Nawet jeśli starasz się nie spuszczać dzieci z oczu, nie masz kontroli nad wszystkim, co dzieje się wokół nich. Niewinna zabawa na podwórku czy placu zabaw może skończyć się wjechaniem w kogoś rowerem, porysowaniem czyjegoś auta rączką hulajnogi czy też wybitą szybą w domu sąsiada na skutek niecelnie kopniętej piłki.

Jako rodzic odpowiadasz za szkody spowodowane przez swoje dziecko. Poszkodowani mają prawo domagać się zadośćuczynienia, a obowiązek wypłaty odszkodowania spoczywa na Tobie. Możesz tego uniknąć, kupując ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, oszczędzając Ci niemałego wydatku.

Ubezpieczenie obowiązuje zresztą nie tylko wtedy, gdy dziecko znajduje się na terenie Twojej posesji czy szkoły. OC od szkód wyrządzonych przez dzieci obowiązuje również w miejscach publicznych, np. na placu zabaw, na którym dziecko uszkodzi ogólnodostępną huśtawkę, albo w markecie, w którym zniszczy towar na półkach, gdy na chwilę spuścisz je z oczu.

Ubezpieczenie mieszkania z OC – czy warto?

OC w życiu prywatnym może funkcjonować jako osobny produkt ubezpieczeniowy, ale równie dobrze można zdecydować się na rozwiązanie typu 2w1 i kupić ubezpieczenie mieszkania z OC w życiu prywatnym w komplecie. W takim przypadku występuje ono w dużej mierze jako rozszerzenie polisy, które uzupełnia ewentualne braki w ochronie w ramach pierwszego produktu.

Należy jednak pamiętać, że OC w życiu prywatnym zakupione osobno obejmuje wiele innych ewentualności, których polisa zakupiona z ubezpieczeniem mieszkania może nie posiadać.

Gazeta Prudnik24 – numer 277

Reklamy

 

ReklamyFacebook