Prudnik24

Memoriał: okrągła rocznica

Memoriał: okrągła rocznica
10 września
19:13 2023

Czas płynie szybko i nim się obejrzeliśmy, przyszedł czas X, jubileuszowego Memoriału im. Stanisława Szozdy, który odbył się właśnie dziś.

Przypomnijmy tą historię. 10 lat temu pierwsza edycja Memoriału odbyła się z inicjatywy kilku osób. Największą rolę odegrali ówczesny burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych i syn wybitnego kolarza – Radosław, jak i jego imiennik, przyjaciel Stanisława Szozdy Radosław Jagielski. Choć początkowo nie wiedzieli, jak organizuje się tak duży wyścig kolarski, dzięki uporowi, kontaktom i mrówczej pracy udało się. Przez minione 10 lat wyścig zdobył swój prestiż i jest dziś na mapie tego typu wydarzeń kolarskich w polskiej elicie. Choć – jak zaznacza burmistrz Grzegorz Zawiślak – w 2018 roku dalsza przyszłość Memoriału stanęła pod znakiem zapytania, jednak, na szczęście, imprezę zdecydowano się kontynuować. I to nawet w 2020 roku, w trakcie tzw. pandemii koronawirusa.

Z tego powodu do organizacji X edycji przygotowywano się w sposób szczególny. W przeddzień imprezy, 9 września, w kinie Diana odbyła się gala, podczas której burmistrz Grzegorz Zawiślak i dyrektor Agencji Sportu i Promocji Gminy Prudnik Małgorzata Halek wręczyli podziękowania wszystkim, którzy od lat udzielają się przy wydarzeniu, począwszy od sędziów, spikerów, czy służb mundurowych. Najważniejszym momentem była emisja reportażu autorstwa dziennikarza TVP3 Opole Marka Świerczyńskiego podsumowującego 10 kolejnych edycji. A kolejne – na pewno się odbędą. Dzisiejszy natomiast stanowił finał Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym.

Stanisław Szozda to jeden z najlepszych kolarzy w historii Polski – dwukrotny wicemistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata oraz zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. W Prudniku chodził do szkoły, tu zaczynał sportową przygodę w Pogoni i LKS Prudnik. I chyba jak nikt inny rozsławił nasze miasto. Fot. Gmina Prudnik

Na naszym facebooku galeria zdjęć autorstwa Gminy Prudnik.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook