Prudnik24

Zapłać mandat w terminie – to najlepsza decyzja

Zapłać mandat w terminie – to najlepsza decyzja
12 września
12:07 2023

Stało się. Na twoim koncie pojawiły się punkty karne, a w portfelu mandat. Ochłoń i jak najszybciej go zapłać. Jeżeli nie chcesz zrobić tego u funkcjonariusza policji, to możesz spokojnie uregulować tę należność, nawet nie wychodząc z domu. Dowiedz się, jak szybko i sprawnie można zapłacić karę za wykroczenie drogowe.

Jazda ze zbyt dużą prędkością, bez świateł i wymuszenie pierwszeństwa – to musiało skończyć się mandatem, jeżeli w pobliżu znajdował się patrol drogówki. Nie załamuj rąk, przyznaj się do błędu i jak najszybciej ureguluj swoją karę pieniężną. Postaraj się też w przyszłości zawsze jeździć zgodnie z przepisami drogowymi. O tym, jak szybko możesz poruszać się samochodem na polskich drogach, dowiesz się ze strony https://rankomat.pl/samochod/rodzaje-drog-a-dopuszczalna-predkosc.

Jaki mandat możesz otrzymać od policji?

Funkcjonariusz może wystawić ci:

  • mandat karny gotówkowy – otrzymasz go, gdy popełnisz wykroczenie i jeżeli nie masz stałego miejsca pobytu w Polsce. Taki mandat trzeba zapłacić na miejscu – u policjanta. Można to zrobić gotówką lub używając karty (większość radiowozów w Polsce ma już terminale);
  • mandat karny kredytowany – w tym przypadku masz dwie możliwości. Możesz zapłacić go funkcjonariuszowi policji (gotówką, BLIKIEM lub kartą) albo w późniejszym terminie – na poczcie, w banku lub przez Internet;
  • mandat karny zaoczny – policjant może cię ukarać, nawet gdy nie ma cię w pobliżu. Taki mandat otrzymasz np. za złe parkowanie.

Na zapłatę mandatów kredytowanego i zaocznego masz 7 dni od dnia ich wystawienia. Jeżeli tego nie zrobisz, już niedługo czeka cię niemiła niespodzianka.

Niezapłacony mandat – czego możesz się spodziewać?

Takie same konsekwencje ponoszą ci, którzy lekceważą mandat i ci, którzy o nich przypadkowo zapominają. Właśnie dlatego warto płacić jej jak najszybciej po wystawianiu. Niezapłaconą karą za wykroczenie drogowe zajmie się urząd skarbowy. Może on:

  • zająć twoją nadpłatę podatku dochodowego – w wysokości równej kwocie mandatu;
  • przejąć część twojego wynagrodzenia za pracę – jednak w kwocie nie większej niż 60% jej wysokości;
  • ściągnąć kwotę należną z tytułu mandatu z emerytury, renty lub innego zasiłku.

Fiskus może przejąć część twojego wynagrodzenia w najmniej oczekiwanym momencie. Najprawdopodobniej nie poinformuje cię, że zamierza ściągnąć kwotę mandatu z twojej wypłaty. Natomiast jeżeli nie pracujesz i nie zarabiasz oraz jeżeli nie ma możliwości zajęcia nadpłaty podatku dochodowego, spodziewaj się wizyt poborcy podatkowego. Na poczet zaległej kary przejmie on twoje mienie. Może zająć np. sprzęt grający, konsolę lub komputer.

Organ egzekucyjny – czyli w tym przypadku skarbówka – może dochodzić zapłaty należności przez 3 lata od momentu wystawienia mandatu. Dopiero po tym czasie kara nałożona przez policję przedawnia się. 

Zapłata mandatu przez Internet – dowiedz się jak uregulować swoją karę online

Z otrzymanym od policji mandatem możesz udać się na pocztę lub do banku. Tam zrobisz przelew na wskazane w druku konto. Pamiętaj jednak, że wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Zlecenie przelewu w okienku pocztowym lub w banku oznacza naliczenie prowizji.

Dlatego wybierz najprostszą drogę. Jak zapłacić mandat przez Internet? Włącz komputer lub skorzystaj z aplikacji bankowej na smartfona. Zaloguj się na swoje konto w banku, a następnie:

  • kliknij zakładkę „Przelewy” – wyświetli ci się długa lista, na której zobaczysz kolejną zakładkę „Przelewy do US”. Wejdź na nią i wyszukuj opcję „Mandaty”;
  • uzupełnij dane do przelewu – kwotę mandatu zawsze płaci się na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. W polu adres wpisz: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole, a w polu numer konta: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Natomiast w okienku o nazwie „typ identyfikatora” podaj swój numer PESEL;
  • w polu kwota wpisz wysokość otrzymanej kary;
  • w tytule przelewu podaj serię i numer mandatu.

Zatwierdź przelew, a już niedługo zostanie on zaksięgowany na koncie US. Od tego momentu twój mandat będzie uważany za opłacony.

Masz na swoim koncie punkty karne i kilka mandatów? Wpłynie to na twoje OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy, w której widnieją informacje o mandatach i punktach karnych kierowców. Jeżeli trochę ich uzbierasz, możesz spodziewać się wyższego OC. Według firm ubezpieczeniowych ten, kto łamie przepisy, jeździ niebezpiecznie i nieostrożnie, stwarza ryzyko wypadku na drodze. Automatycznie zwiększa to wysokość składki ubezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że jeśli twój dotychczasowy ubezpieczyciel, wyliczając dla ciebie cenę za OC na następny rok, niemile cię zaskoczy, możesz rozwiązać z nim umowę. Sprawdź, czy inna firma nie ma dla ciebie lepszej oferty. Wybieraj zawsze najtańszą polisę OC – niezależnie od tego, ile zapłacisz, będzie ona mieć taki sam zakres.

Nie opłaca się ani jeździć za szybko i wymuszać pierwszeństwa, ani tym bardziej zwlekać z zapłaceniem mandatu. Dodatkową konsekwencją łamania przepisów może być też wyższe OC. Dlatego bądź rozsądnym kierowcą i nie zamieniaj się w kolekcjonera punktów karnych.

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook