To już 530 lat!

Taką rocznicę obchodził wczoraj prudnicki Cech Rzemiosł. Funkcjonuje on nieprzerwanie od czasu, gdy 13 kwietnia 1493 roku statut cechowy zatwierdzili książeta opolscy – Jan II Dobry i Mikołaj II.
Powyższa data oznacza, że prudnicki cech jest jednym z najstarszych w Polsce. Obecnie instytucja pomaga zrzeszonym w niej przedsiębiorcom znaleźć młodych pracowników chętnych do kształcenia się w zawodzie poprzez kontakty ze szkołami. Dziś bowiem coraz częściej liczy się posiadanie w ręku konkretnego fachu.
– W tej chwili cech rzemieślników w Prudniku zrzesza 211 zakładów. Zatrudniamy 3 tysiące ludzi, w tym szkolimy 457 uczniów w 24 zawodach – informuje dyrektor cechu Zbigniew Lachowicz. – Jest to jedna czwarta uczniów wszystkich szkół podstawowych w powiecie prudnickim. – dodaje.
Wśród specjalizacji nich są również te ginące, jak piekarz, czy dekarz, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się fryzjerstwo i mechanika pojazdowa.
Wczorajszy jubileusz świętowano w arsenale Muzeum Ziemi Prudnickiej. To tam znajduje się stała ekspozycja zawierająca bogaty zbiór cechowych zabytków. Fot. Muzeum Ziemi Prudnickiej
Maciej Dobrzański





