Prudnik24

Miliony na Aleksandrówkę. Poprawi się też stan prudnickich zabytków

Miliony na Aleksandrówkę. Poprawi się też stan prudnickich zabytków
27 września
17:33 2023

Dokładnie 3,5 mln. zł. z rządowego programu Odbudowy Zabytków trafi na modernizację dawnej Aleksandrówki w Jarnołtówku. O promesie poinformowała dziś poseł Katarzyna Czochara. Z tego samego programu sfinansowane zostaną też dwa zadania w Prudniku.

Aleksandrówka od lat stoi nieczynna, a przywrócenie budynku do dawnej świetności to wielomilionowa perspektywa. Ośrodek, w którym leczono schorzenia dróg oddechowych dzieci zamknięto w 2015 roku.

– Decyzją zarządu województwa opolskiego, decyzją Platformy Obywatelskiej, Mniejszości Niemieckiej i PSL-u, ten ośrodek został zamknięty. Nie chciano dołożyć złotówki do remontu tej placówki. Dzisiaj Aleksandrówka ma kolejne miliony. – mówiła dziś podczas konferencji prasowej w Nysie parlamentarzystka, która od kilku lat zabiega o to, by obiekt znów był wykorzystywany do celów leczniczych. Poseł przypomniała, że w pierwszym rozdaniu tego samego programu zabytek otrzymał ponad milion 600 tysięcy zł. na naprawę dachu, o czym informowano w lipcu tego roku. Teraz kolej na ogłoszenie przetargów, a pierwsze prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku, choć jeśli chodzi o daty, to kluczowe będą uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Na liście beneficjentów programu znalazł się też Prudnik. „Planowana jest renowacja, naprawa, malowanie i naprawa obróbek dekarskich 7 łuków przyporowych przy zabytkowych kamienicach znajdujących się nad przejściami z ulic odchodzących od Rynku. Te kamienice są częścią strefy objętej ochroną konserwatorską i wpisane są do rejestru zabytków województwa opolskiego” – informuje gmina. Drugim zadaniem w Prudniku jest remont zabytkowego pomnika Świętego Nepomucena w Łące Prudnickiej. Jak czytamy zabytkowy pomnik, wykonany z piaskowca, wymaga prac konserwatorskich. Jest skorodowany, zabrudzony przez czynniki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne, smog, sadza, mech i glony. Planowane jest oczyszczenie, uzupełnienie ubytków oraz wykucie i naprawa niektórych elementów.

W ramach I naboru dofinansowanie przyznano na ponad 4800 projektów w całej Polsce, które przywracają zabytkom dawny blask. Łączna kwota wsparcia wyniosła 2,51 mld zł. Zdjęcia: UM Prudnik, zdjęcie główne: M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook