Prudnik24

Radowali się!

Radowali się!
09 października
09:32 2023

W kinie Diana odbył się kolejny już Festiwal Radości. Wydarzenie stanowi przegląd twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Z Prudnika i nie tylko .

Pokazują swoje talenty, integrują się i – przede wszystkim – radują. Osoby niepełnosprawne z kilku miast Opolszczyzny spotkały się w czwartek 28 września w Prudniku na czwartym Festiwalu Radości. Podwaliną wydarzenia są prowadzone przez tutejszych ojców bonifratrów warsztaty terapii zajęciowej. W organizację włączyło się Prudnickie Centrum Pomocy Rodzinie.

– Odczuwam trochę stresu, ponieważ boję się takich wystąpień, a będę miał swój utwór rapowy – mówił nam Wojciech Ostrowski, podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku. – Przygotowaliśmy piosenkę Sojki „Tolerancja”. Emocje są więc spokojne, bo nie będę występował sam – dodawał Jarosław Stawasz, podopieczny DPS w Racławicach Śląskich.

Inicjatywę bonifratrów docenił sam prowincjał zakonu na Polskę – ojciec Salezy Franciszek Chmiel. – Wpadli na świetny pomysł, żeby zaangażować artystów, którzy są tu, w Prudniku. Wśród nich są muzycy, plastycy, artyści od szkła, gliny, od różnych form tej terapii – ocenił. Z kolei dyrektor PCPR w Prudniku Jolanta Barska podkreślała, że ważne, by prezentować dorobek i zdolności artystyczne osób niepełnosprawnych. Według niej, motywuje je to do dalszej pracy.

Wśród występujących znaleźli się tylko uczestnicy warsztatów z Prudnika, ale i goście z Nysy, czy Krapkowic. – Te osoby, ze względu na to, że zostały pokrzywdzone przez los, mają ogromne serca, co widać w ich występach – tak oceniła wydarzenie poseł Katarzyna Czochara. Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, mówił natomiast o okazji do uczenia się przez osoby pełnosprawne od tych niepełnosprawnych.

Na scenie zaprezentowało się dwanaście zespołów, a festiwal poprzedziła Msza Święta w kościele św. Piotra i Pawła. Za rok wszyscy spotkają się ponownie.

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook