Prudnik24

Będzie nowe przedszkole. Do dwóch razy sztuka

Będzie nowe przedszkole. Do dwóch razy sztuka
14 października
19:20 2023

W Lubrzy powstanie nowe przedszkole. Inwestycja jest możliwa dzięki rządowemu dofinansowaniu z programu Polski Ład. Wczoraj samorząd podpisał umowę z wykonawcą.

Przypomnijmy, że gdy Lubrza po raz pierwszy otrzymała pieniądze, oferty wykonawców były tak wygórowane, że samorząd zrezygnował z inwestycji.

– Poczekaliśmy chwilę i ogłosiliśmy nowy przetarg. W tym czasie mieliśmy wznowioną promesę z Polskiego Ładu. W drugim przetargu zgłosili się już wykonawcy, którzy załapali się w kwocie, w jakiej my mamy możliwość realizacji tego obiektu. – relacjonuje wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek.

A o jakich środkach mowa? Samorząd na budowę przedszkola przeznaczy około 4 mln. zł. Niemal tyle samo – bo 4 mln. 200 tysięcy zł. wynosi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Zabiegała o to poseł PiS Violetta Porowska.

– W takiej gminie, jak Lubrza, nigdy nie można by było nawet marzyć o tym, żeby takie wielkie pieniądze budżetowe z własnego budżetu, z własnej kieszeni zainwestować. Niech ta historyczna chwila, która dzisiaj się odbywa, ta historyczna inwestycja, rzeczywiście będzie trwała ku uciesze najmłodszych lubrzan i ich rodziców – mówiła podczas podpisania umowy parlamentarzystka.

Obecny budynek przedszkola nie jest własnością gminy (należy do sióstr zakonnych) i nie spełnia już wymogów XXI wieku.

– Te sale, które się w nim znajdują na obecne czasy są już za małe, nie spełniamy już takich warunków, jakie chcielibyśmy dzieciom dać. – komentowała dyrektor placówki Maria Kołodziejczyk.

W nowym obiekcie, który powstanie w pobliżu szkoły i kompleksu sportowego w Lubrzy, uczyć się będzie mogło 80-90 dzieci. Choć wykonawca na budowę ma dwa lata, to już teraz zapowiada, że postara się „uwinąć” z budową dużo szybciej. Jak podkreślano – skoro poprzedni obiekt wytrzymał ponad sto lat, ten nowy również musi posłużyć tyle samo, albo i nawet dłużej. Fot. M. Dobrzański, wizualizacja przedszkola: Urząd Miejski w Lubrzy

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook