Prudnik24

Odmienią się nie do poznania

Odmienią się nie do poznania
05 listopada
15:07 2023

Czas zatrzymał się tu w głębokim PRL-u. Mowa o dwóch kamienicach komunalnych w Prudniku, które odmienią się nie do poznania, bo gmina właśnie rozstrzygnęła przetarg na ich modernizację.

Chodzi o jedne z najbardziej zaniedbanych kamienic w mieście – przy ul. Morcinka, których największą zmorą są toalety na korytarzach. Koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 6 mln zł., z czego aż 90% pokryje dofinansowanie z programu Polski Ład.

– W sumie oddamy do użytku 20 mieszkań. Będą to lokale w najnowocześniejszym standardzie. Toalety zostaną wyłączone z klatek schodowych – wyjaśnia Aleksander Gacek, naczelnik wydziału inwestycji w tutejszym urzędzie miejskim. A kto będzie mieszkał w odnowionych lokalach?

– Te osoby, które kwalifikują się do przydziału mieszkań komunalnych. W pierwszej kolejności będą tam wracały oczywiście osoby, które tam do tej pory mieszkały. Ale pod warunkiem, że nie mają zaległości finansowych, bo nie wyobrażam sobie, że ktoś będzie tam mieszkał nie płacąc za ten wysoki standard. Nie możemy także dopuścić do tego, by wyremontowane mieszkania były dewastowane – podkreśla burmistrz Prudnika Grzegorza Zawiślak.

Do gminy Prudnik należy obecnie aż 1700 mieszkań komunalnych. W ciągu minionych pięciu lat magistrat sprzedał co prawda 200 lokali, ale w dalszym ciągu przywrócenie do świetności tak ogromnej substancji komunalnej jest nie do udźwignięcia dla budżetu samorządu, dlatego tak ważne jest skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych.

– Część z tych mieszkań nadal chcemy sprzedawać, żeby to mieszkańcy byli ich właścicielami i sami o nie dbali. Z drugiej strony chcemy ten zasób komunalny, który zostanie w gminie, remontować w miarę możliwości. – stwierdza włodarz.

Prace na ul. Morcinka rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 277

Reklamy

 

ReklamyFacebook