Prudnik24

Film już gotowy. 25 listopada premiera

Film już gotowy. 25 listopada premiera
21 listopada
17:48 2023

Powstał film dokumentalny, który przybliży historię prudnickich rodów fabrykanckich Fränkel i Pinkus. Produkcja TVP3 Opole zatytułowana „Fränklowie & Puinkusowie. Wielkość i dziedzictwo” autorstwa Macieja Dobrzańskiego będzie miała swoją kinową premierę w sobotę 25 listopada o godz. 19 w kinie Diana.

Przypomnijmy, że przybyły do Prudnika – dawnego Neustad – Żyd Samuel Fränkel w XIX wieku założył przy ulicy Nyskiej fabrykę tekstylną, która stała się największym tego rodzaju przedsiębiorstwem na Śląsku i jednym z największym w Niemczech, czy Europie. Produkty z Prudnika znalazły się w paryskim hotelu Grand Hotel, lądowały na stołach hinduskich maharaddżów, cara Rosji, czy hiszpańskiego króla Alfonsa XIII. Po II wojnie światowej zakład funkcjonował jako „Frotex”.

Maciej Dobrzański, autor reportażu o rodzinie, mającego premierę w ubiegłym roku, postanowił rozszerzyć formułę i nakręcić godzinny dokument na ten temat.

– To najważniejszy i cieszący się największym zainteresowaniem temat historyczny Prudnika. Do dziś korzystamy z dorobku fabrykantów, że wymienię szpital, czy Prudnicki Ośrodek Kultury zlokalizowany w willi Hermanna Fränkla. A to tylko część ich dokonań. Ta historia zasługuje na porządny film, który – zapewniam – będzie nowoczesną produkcją z pięknymi zdjęciami interesującym udźwiękowieniem – mówi Maciej Dobrzański.

W produkcji pojawiły się sceny fabularyzowane, co będzie dodatkowym smaczkiem. Autor zdradza, że w rolę fabrykantów wcielili się prudniccy pasjonaci lokalnej historii – Wojciech Ossoliński (Samuel Frankel), Witold Rygorowicz (Max Pinkus), Łukasz Solarski (Hermann Fränkel) i Barbara Drożdżowicz (Augusta Pinkus).

– Do udziału w produkcji udało mi się namówić wszystkie osoby, które w ostatnich latach najmocniej przyczyniły się do promocji tego tematu. To autorzy książek, prelekcji i artykułów. Swoją wiedzą podzielą się z prudniczanami Diana Witkowska, Marcin Husak, Marcin Domino i biograf Maxa Pinkusa – Arkadiusz Baron – wylicza Maciej Dobrzański.

Film jest już gotowy. Efekty w kinie Diana na premierze będzie można zobaczyć w sobotę 25 listopada o godz. 19. Wstęp do kina jest wolny, a projekcję poprzedzi rozmowa z autorem, którą poprowadzi inny z dziennikarzy TVP3 Opole – Bartosz Sadliński. Film będzie także dostępny na platformie vod, a jeśli wszystko ułoży się po myśli autora, zobaczą go widzowie w całej Polsce.

– Będziemy się o to bardzo starać. Tyle mogę powiedzieć teraz. Aktualnie skupiamy się na tym, by prudniczanie wyszli z kina zadowoleni. Bo to film przede wszystkim dla nich – zapowiada Maciej Dobrzański.

Dodajmy, że film dofinansowała gmina Prudnik. Fot: kadr z filmu

(mm)

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 277

Reklamy

 

ReklamyFacebook