Prudnik24

Są pieniądze na IV etap kanalizacji Szybowic

Są pieniądze na IV etap kanalizacji Szybowic
21 listopada
15:46 2023

We wtorek 14 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego prudnicki ZWiK podpisał umowę o przyznanie pomocy w wysokości 3 835 085 zł. na IV etap kanalizacji Szybowic.

Pieniądze wspomogą również optymalizację procesu kontroli produkcji wody poprzez montaż elektromagnetycznych urządzeń pomiarowych na sieci wodociągowej oraz obiektach SUW w Szybowicach. Umowę wręczył Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła na ręce nowego prezesa gminnej spółki – Adama Szczepańskiego. W uroczystości brał też udział burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Przypomnijmy, że inflacja oraz wzrost cen materiałów wywindowały wstępnie wyliczoną kwotę IV etapu kanalizacji Szybowic z 12,5 do ponad 17 mln. zł. W tej sytuacji ZWiK i gmina musiały ratować się kredytem. Wyniosła ona 2,3 mln zł., na co zgodę dała Rada Miejska.

Dofinansowanie wojewódzkie miało miejsce w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”.

Przypomnijmy, że pierwszego, symbolicznego wbicia łopaty pod całą inwestycję dokonano w sierpniu 2021 roku. Jeszcze we wrześniu tamtego roku ogłoszono zakończenie I etapu, w ramach którego – poza odcinkiem kanalizacji sanitarnej (3 tysięcy metrów przewodów i 58 przyłączy kanalizacyjnych) – powstała też przepompownia ścieków oraz stacja uzdatniania wody. Na działaniu skorzystało nawet 350 osób. Tego samego roku – w II etapie – do użytku oddano kolejne dwa kilometry przewodów, co objęło podobną ilość mieszkańców. Z kolei na początku 2022 roku między prudnickim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisano umowę na realizację III etapu kanalizacji Szybowic. To jedna z najważniejszych tego typu inwestycji w ostatnim czasie.

Kanalizacja Szybowic pociągnęła za sobą i inna inwestycję – tranzyt ze skanalizowanymi wcześniej Niemysłowicami. Warto dodać, że inwestycja otwiera też drogę do realizacji podobnych działań w kolejnych sołectwach gminy Prudnik – przede wszystkim Rudziczki i Mieszkowic.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook