Prudnik24

50 lat wyjątkowej szkoły

50 lat wyjątkowej szkoły
17 grudnia
13:12 2023

50-lecie działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku było okazją do podkreślenia sukcesów, jakie osiągają jej podopieczni. A świętowano w środę 13 grudnia.

Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. Św. Bartłomieja w Głogówku koncelebrowaną przez księdza proboszcza Ryszarda Kinder i o. Pawła Gogolę. Potem przeszliśmy ulicami Głogówka do Centrum Kultury przy eskorcie policji i orkiestry dętej „Krystian i Przyjaciele”. Gości z wielką radością powitał dyrektor – Marek Muszyński. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wspaniałą tradycję Ośrodka i podkreślił rangę tego Jubileuszu oraz złożył podziękowania emerytowanym pracownikom, rodzicom, przyjaciołom Ośrodka i zaproszonym gościom.

– Mamy uczniów, którzy w olimpiadach specjalnych reprezentowali Polskę na igrzyskach w Atenach. Mamy zawodniczkę, która reprezentowała Polskę w piłce nożnej na igrzyskach w Los Angeles. Jesteśmy prekursorem siatkówki zunifikowanej. Jest to dyscyplina, która łączy osoby z niepełnosprawnością oraz w normie intelektualnej. Byliśmy na międzynarodowych turniejach w Serbii i dwukrotnie we Włoszech. U nas nacisk na kulturę fizyczną jest bardzo wysoki. – komentował w rozmowie z Radiem Opole Marek Muszyński, dyrektor głogóweckiej szkoły specjalnej.

Następnie wyświetlono prezentację przypominającą 50- letnią historię Ośrodka. Głos zabrali zaproszeni goście m.in. burmistrza Głogówka Piotr Bujaka, Radosław Roszkowski starosta prudnicki oraz zastępca Kuratora Oświaty w Opolu – Artur Zapała.

Jednym z elementów uroczystości było rozdanie nagród dla uczestników konkursu plastycznego „Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO” Po tym miłym akcencie przeszliśmy do części artystycznej – wszystkim gościom dedykowane było przedstawienie „Kopciuszek” w reżyserii Pana Waldemara Lankaufa. Po spektaklu na scenie wystąpił nasz uczeń Stanisław Mochnik, który zagrał na keyboardzie utwór Richarda Marksa „Whenever you go”. Na koniec uczniowie zatańczyli w barwnych kostiumach oraz zaśpiewali piosenkę z Akademii Pana „Marka”.

Po uwiecznieniu tego szczególnego dnia na wspólnym zdjęciu pamiątkowym wszyscy przeszli do budynku Ośrodka, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica, pokrojono okolicznościowy tort i rozpoczęto zwiedzanie szkoły. Na korytarzach goście oglądali wystawę prac plastycznych z konkursu ogłoszonego na tę okoliczność, kroniki oraz wystawę fotograficzną.

Co warte podkreślenia, Specjalne Ośrodki Szkolno–Wychowawcze zazwyczaj podlegają powiatom. W Głogówku od 2018 roku czyni to gmina, która szkołę z internatem kupiła od powiatu za blisko dwa miliony złotych. Samorząd dopłaca do działalności ośrodka ponad milion złotych rocznie, czego powodem jest niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Fot. SOSW Głogówek

(m), źródło: SOSW Głogówek – facebook

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook