Prudnik24

Kolejna rada seniorów już w nowym roku. I nie tylko

Kolejna rada seniorów już w nowym roku. I nie tylko
30 grudnia
18:54 2023

Kolejne gremium złożone z seniorów ukonstytuuje się na ziemi prudnickiej. To rada seniorów powiatu prudnickiego. Taką decyzję rajcy powiatowi podjęli podczas grudniowych obrad. Powstać ma także młodzieżowa rada powiatu prudnickiego.

Nowe ciało będzie miało głównie funkcję doradczą oraz inicjatywną. Nie da się też ukryć, że jego powstanie ma związek z nieubłaganą sytuacją demograficzną, a zwiększająca się stale grupa mieszkańców ziemi prudnickiej, którzy ukończyli 60-ty rok życia, chce mieć swoją reprezentację przy władzy.

Nie jest to w Prudniku zresztą pierwszyzna. Przy gminie działa już od kilku lat gminna rada seniorów. Prudnik – generalnie – może się poszczycić bardzo aktywnymi seniorami. Dość powiedzieć, że w mieście istnieją aż dwa uniwersytety III wieku.

– My seniorzy najlepiej wiemy, czego nam potrzeba. Pan starosta, czy cały zarząd, oni nie wiedzą w jakich obszarach my potrzebujemy od nich pomocy, więc widzę sens istnienia takiej rady. – uważa Danuta Janusz, wiceprezes Uniwersytetu III wieku. Dobra komunikacja z władzami pomaga też seniorom zdobywać środki na rozmaite przedsięwzięcia.

– To wszelkiego rodzaju organizowane przez nas rajdy seniora, czy, tak jak ostatnio, konferencja poświęcona zdrowemu odżywianiu. Te pieniążki przeznaczamy też na działalność pozaprudnicką – seniorzy wyjeżdżają na przykład na spotkania integracyjne – opisuje Wioletta Boberska, prezes UTW.

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki, wskazuje z kolei na potrzebę medycznego zabezpieczenia tej grupy społecznej.

– Kluczową sprawą jest objęcie tej bardzo licznej grupy seniorów w naszym powiecie, także osób niepełnosprawnych, dobrą opieką medyczna. Stąd idea dążenia do powstania powiatowego centrum geriatrycznego, nie wykluczamy także reaktywacji oddziału geriatrycznego w naszym szpitalu powiatowym – komentuje samorządowiec.

Sytuację dostrzega też gmina. Powstaje właśnie na naszych oczach pierwszy Dom Dziennego Pobytu dla seniorów, który będzie częścią Międzypokoleniowego Centrum Integracji ze świetlicą środowiskową. Na ten cel remontowany jest szpecący do tej pory starówkę biurowiec przy ul. Tkackiej.

– Zapewnimy tu opiekę osobom starszym po to, żeby jak najdłużej pozostały w swoich rodzinnych domach. To nie będzie DPS, gdzie oddaje się osobę starszą pod opiekę specjalistycznych służb. Tu taką opiekę zapewnimy w ciągu dnia, ale seniorzy ci będą nocowali w swoich domach. – usłyszeliśmy od szefa gminy.

Swoją reprezentację przy powiecie będą też mieli uczniowie szkół – w postaci młodzieżowej rady powiatu prudnickiego. Bo – jak podkreśla Radosław Roszkowski – głos młodzieży również musi wybrzmieć dla decydentów. Rada ta składać się ma z 17 uczniów wybranych na dwuletnią kadencję w tutejszych szkołach średnich. Rada seniorów z kolei powoływana będzie na pięć lat i składać się z 10 do 12 osób, które ukończyły 60 rok życia, wybranych przez podmioty działające na rzecz tej grupy wiekowej.

Materiał na te temat przygotowało wczoraj TVP3 Opole. Link: https://fb.watch/pg4o9SptQQ/. Fot. Powiat Prudnicki

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook