Prudnik24

Budowa biogazowni na starcie

Budowa biogazowni na starcie
09 lutego
16:50 2024

Lada moment ma zostać wbita pierwsza – symboliczna – łopata pod budowę biogazowni w Wierzbcu. Będzie to pierwsza instalacja biometanowa w Polsce o tak dużej skali, która docelowo zabezpieczy wysokość cen za ogrzewanie miejskie.

Pierwsze rozmowy w sprawie budowy biogazowni w Wierzbcu miały miejsce dwa lata temu.

– Od początku wiedzieliśmy, że czeka nas długa droga, ale wspólnie z zespołem dołożyliśmy starań by wszelkie formalności przejść bez zbędnej zwłoki. – mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

Firma, która wybuduje biogazownię wybrała za lokalizację Wierzbiec ze względu na obecność w tej miejscowości farmy prudnickiej stadniny koni.

– Materiał wsadowy, dostarczany przez farmę w Wierzbcu, w biogazowni zostanie zamieniony w biometan, a z produktu ubocznego powstanie pellet i brykiet, który będzie mógł być wykorzystany do ogrzewania naszych mieszkań w Prudniku po modernizacji naszej ciepłowni. – tłumaczy włodarz. Ma to gwarantować Prudnikowi niskie ceny w kontekście tego, co będzie się działo po 2030 roku, czyli po odejściu Unii Europejskiej od węgla. – Czysta energia i innowacyjna technologia. – podsumowuje Grzegorz Zawiślak.

– Mam nadzieję, że ta instalacja powstanie do pierwszego kwartału przyszłego roku – stwierdza Marek Pituła, prezes spółki Greengas. I dodaje, że celem jest powstanie pierwszej instalacji biometanowej w Polsce o tej skali.

Podczas spotkania inwestora z burmistrzem na terenie należącym do prudnickiej stadniny obecny był dr SeongYong Ha, prezes Airrane, koreańskiej firmy zajmującej się produkcją specjalistycznych i innowacyjnych membran, które będą częścią całej instalacji.

Co warte podkreślenia, biogazownia ma być oddalona od siedlisk ludzkich. Dwa lata temu, w rozmowie z Radiem Opole, burmistrz mówił, że inwestycja warta będzie około 100 mln zł.; gminie zapewni wpływy z podatków, a mieszkańcom da nowe miejsca pracy. Do tematu powrócimy. Fot. kadr z fb Grzegorz Zawiślak – Burmistrz Prudnika

Maciej Dobrzański

Źródło: fb Grzegorz Zawiślak – Burmistrz Prudnika

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook