Prudnik24

Biogaz da pracę

Biogaz da pracę
11 lutego
16:34 2024

Już wiosną rozpocznie się budowa, za ok.100 mln. zł., biogazowni w Wierzbcu. Inwestorem jest firma Greengas P.S.A, z kapitałem zagranicznym.

Biogazownia będzie przetwarzać na energię obornik zwierzęcy i gnojowicę, pochodzącą z oddanego w 2022 r. jałownika Stadniny Koni w Prudniku, mieszczącego się w Wierzbcu właśnie. Ale na tym nie koniec nowych możliwości dla Powiatu Prudnickiego w temacie biogazu. W poniedziałek (05.02.br) na zaproszenie Starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego odbyło się spotkanie z potencjalnymi inwestorami, szukającymi możliwości produkcji elementów technologicznych do produkcji instalacji do uzdatniania biogazu. Przedstawiciele koreańskiej firmy Airrane dostarczą swoje rozwiązania technologiczne do powstającej biogazowni, jednocześnie sondują możliwość produkcji separatorów i membran w Polsce.

Zaprosiłem Panów Seonga Yong Ha i Suhwi Kim’a do Polski bo liczymy że będą oni dostawcami instalacji do biogazowni w Wierzbcu. W trakcie tej wizyty okazało się że panowie zainteresowani są uruchomieniem montowni tych linii do uzdatniania w Polsce. Być może w Prudniku. Już w marcu chcemy wbić przysłowiową pierwszą łopatę pod budowę biogazowni w Wierzbcu. Powstanie zakładu montażowego to w dużej mierze kwestia zasobu ludzkiego, a prościej mówiąc specjalistów, których szukamy. – stwierdza Radosław Roszkowski. – Jestem szczęśliwy, że w Prudniku napotkałem na przychylność urzędów starostwa i gminy, a załatwienie formalności związanych z budową biogazowni zajęło mniej niż rok, podczas gdy np. w Danii trwałoby trzy lata – zaznaczył podczas spotkania Marek Pituła, prezes spółki Greengas Polska, inwestora powstającej biogazowni.

Początki naszej firmy sięgają 2001 roku. Od początku nastawiliśmy się na separację gazów za pomocą membran. Generalnie chodzi o separację i odzyskiwanie dwutlenku węgla. Jest to działalność o tyle innowacyjna, że mowa tu o odnawialnych źródłach energii, których w obecnych czasach poszukuje się najintensywniej w historii. Liczymy na to że nasza technologia znajdzie zastosowanie w Polsce na szeroką skalę, a jednocześnie uda się uruchomić filię firmy Airrane – dodał dr. Seong-Yong Ha, prezes firmy Airrane.

Wspieramy na miarę naszych możliwości powstanie najnowocześniejszej w Polsce biogazowni. Dziś spotkanie z partnerami z Korei, którzy jako podwykonawcy uczestniczą w tej inwestycji. Jest to jedna z sześciu firm o podobnych profilu na świecie. Jest spora szansa na współpracę firmy koreańskiej z naszą szkołą CKZiU, co zaproponowałem. Gdyby ten plan udało się ziścić, to dla kilkunastu, co najmniej, młodych prudniczan była by szansa na znakomitą i świetnie płatną pracę, skomentował starosta Radosław Roszkowski.

W spotkaniu wziął udział także prezes Stadniny Koni w Prudniku, Józef Stępkowski. Kolejne rozmowy z inwestorami są już zaplanowane. Starostwo Powiatowe w Prudniku konsekwentnie stara się wspierać firmy powstające na terenie powiatu. Do tematu będziemy wracać.

Źródło: Powiat Prudnicki


Starosta Radosław Roszkowski, Dr. Seong-Yong Ha – prezes firmy Airrane, Marek Pituła -prezes spółki Greengas Polska, Suhwi Kim – dyrektor firmy Airrane, Józef Stępkowski – prezes Stadniny Koni.


1 komentarz

 1. Raven
  Raven 14 lutego, 12:36

  Śmierdzi mi to straaasznie Radimem Masny 🙂 Pamiętacie „czeskiego inwestora”? Był taki na potrzeby kampanii „prezez Katarzyny” która się potknęła o „jego kamień węgielny”. Tamten przynajmniej ponoć miał siano, a to? Kapitał tego WIELKIEGO przedsięwzięcia na 100mln wynosi zaledwie 10tyś, szkoda że nie 5 tyś. Tyle to się wrzuca drukarni pod stołem żeby wydrukowała bez faktur 100 dodatkowych banerów na potrzeby kampanii wyborczej…
  https://rejestr.io/krs/982271/greengas wyciąg z KRS 🙂 kapitał zakładowy 10tyś 🙂 brzmi poważnie przy inwestycji za 100mln, jakiś pomijalne 0,1 promila 😉 Nie twierdzę że to się nie da zrobić. Ale z takim kapitałem to startuje fliper który tworzy założenia projektu, przygotowuje dokumentację i sprzedaje gotowy projekt deweloperowi, który dopiero na inwestycję wchodzi.
  Jeśli taka jest kolejność to ja tu nie widzę JESZCZE inwestycji, a jedynie podejście pod inwestycję. Analogia jak w przypadku „Czeskiego Radima”, dziwnym trafem kilka miesięcy przed momentem w którym wszyscy będą grzali laski ebonitowe o ściereczkę, by wykrzesać iskierkę przewagi 🙂
  Zapamiętajcie te wpisy! I zweryfikujecie to za kilka lat jak się biogazownia złoży lub inwestor wycofa. Jak niżej – nie twierdzę że tego się zrobić nie da, ale Biogazownia-Lubrza „powstaje już” od dekady i jeszcze pierwszej łopaty wbitej nie widać. Tu, jak sam Burmistrz wspominał – rozmawiam 2 lata, i co..? I nagle chcą zacząć inwestycję 2 miesiące przed wyborami 🙂🙂🙂 ..aaa to nawet bardzo frapujące jest 🙂

  Reply to this comment

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook