Prudnik24

Biogaz da pracę

Biogaz da pracę
11 lutego
16:34 2024

Już wiosną rozpocznie się budowa, za ok.100 mln. zł., biogazowni w Wierzbcu. Inwestorem jest firma Greengas P.S.A, z kapitałem zagranicznym.

Biogazownia będzie przetwarzać na energię obornik zwierzęcy i gnojowicę, pochodzącą z oddanego w 2022 r. jałownika Stadniny Koni w Prudniku, mieszczącego się w Wierzbcu właśnie. Ale na tym nie koniec nowych możliwości dla Powiatu Prudnickiego w temacie biogazu. W poniedziałek (05.02.br) na zaproszenie Starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego odbyło się spotkanie z potencjalnymi inwestorami, szukającymi możliwości produkcji elementów technologicznych do produkcji instalacji do uzdatniania biogazu. Przedstawiciele koreańskiej firmy Airrane dostarczą swoje rozwiązania technologiczne do powstającej biogazowni, jednocześnie sondują możliwość produkcji separatorów i membran w Polsce.

Zaprosiłem Panów Seonga Yong Ha i Suhwi Kim’a do Polski bo liczymy że będą oni dostawcami instalacji do biogazowni w Wierzbcu. W trakcie tej wizyty okazało się że panowie zainteresowani są uruchomieniem montowni tych linii do uzdatniania w Polsce. Być może w Prudniku. Już w marcu chcemy wbić przysłowiową pierwszą łopatę pod budowę biogazowni w Wierzbcu. Powstanie zakładu montażowego to w dużej mierze kwestia zasobu ludzkiego, a prościej mówiąc specjalistów, których szukamy. – stwierdza Radosław Roszkowski. – Jestem szczęśliwy, że w Prudniku napotkałem na przychylność urzędów starostwa i gminy, a załatwienie formalności związanych z budową biogazowni zajęło mniej niż rok, podczas gdy np. w Danii trwałoby trzy lata – zaznaczył podczas spotkania Marek Pituła, prezes spółki Greengas Polska, inwestora powstającej biogazowni.

Początki naszej firmy sięgają 2001 roku. Od początku nastawiliśmy się na separację gazów za pomocą membran. Generalnie chodzi o separację i odzyskiwanie dwutlenku węgla. Jest to działalność o tyle innowacyjna, że mowa tu o odnawialnych źródłach energii, których w obecnych czasach poszukuje się najintensywniej w historii. Liczymy na to że nasza technologia znajdzie zastosowanie w Polsce na szeroką skalę, a jednocześnie uda się uruchomić filię firmy Airrane – dodał dr. Seong-Yong Ha, prezes firmy Airrane.

Wspieramy na miarę naszych możliwości powstanie najnowocześniejszej w Polsce biogazowni. Dziś spotkanie z partnerami z Korei, którzy jako podwykonawcy uczestniczą w tej inwestycji. Jest to jedna z sześciu firm o podobnych profilu na świecie. Jest spora szansa na współpracę firmy koreańskiej z naszą szkołą CKZiU, co zaproponowałem. Gdyby ten plan udało się ziścić, to dla kilkunastu, co najmniej, młodych prudniczan była by szansa na znakomitą i świetnie płatną pracę, skomentował starosta Radosław Roszkowski.

W spotkaniu wziął udział także prezes Stadniny Koni w Prudniku, Józef Stępkowski. Kolejne rozmowy z inwestorami są już zaplanowane. Starostwo Powiatowe w Prudniku konsekwentnie stara się wspierać firmy powstające na terenie powiatu. Do tematu będziemy wracać.

Źródło: Powiat Prudnicki


Starosta Radosław Roszkowski, Dr. Seong-Yong Ha – prezes firmy Airrane, Marek Pituła -prezes spółki Greengas Polska, Suhwi Kim – dyrektor firmy Airrane, Józef Stępkowski – prezes Stadniny Koni.


Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook