Prudnik24

Nowa pozycja historyczna. Wzbogaca wiedzę o Białej

Nowa pozycja historyczna. Wzbogaca wiedzę o Białej
29 lutego
16:23 2024

„W kręgu najstarszych miast Górnego Śląska” – taki tytuł nosi najnowsza publikacja Gminnego Centrum Kultury w Białej. Książka przybliża historię tego miasteczka.

Publikacja – wydana w języku polskim i niemieckim – to pokłosie ubiegłorocznej konferencji naukowej, jaką zorganizowało miasto. Czytelnik zdobędzie dzięki książce wiedzę o najdawniejszych dziejach miasta, które niegdyś stanowiło ważny ośrodek księstwa opolskiego. Jak zauważa dyrektor GCK w Białej, Patryk Bania, motywem przewodnim publikacji jest lokowanie miast na prawie niemieckim.

– Biała jest jednym z najstarszych miast w Polsce lokowanych według prawa niemieckiego. Profesor Anna Pobóg-Lenartowicz powiedziała, że Biała jest dużo starsza, niż na to wskazują dokumenty, czyli rok 1225. My szykujemy się do obchodów 800-lecia miasta i opieramy się o tę datę, że już wtedy stanowiło jakby wzór dla lokacji innych miejscowości. To było dla mnie takie novum. – cytuje dyrektora Radio Opole. Szef placówki podkreśla, że to właśnie z Białej wyszły osoby, które tworzyły gminę żydowską w Opolu.

A jak zdobyć ten rarytas na lokalnym rynku wydawniczym? To bardzo proste. Egzemplarze czekają na zainteresowanych w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i – co ważne – są bezpłatne. Polecamy! Fot. GCK w Białej

Maciej Dobrzański
Źródło: Radio Opole

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook